Zoufalci

13. října 2006 - Miroslav Ševčík
13 Řij

Po dlouhých a nechutných tahanicích konečně odešly socialistické vlády, které se do novodobých dějin České republiky zapsaly těmi nejčernějšími písmeny. Socialisté za osm let své vlády dokázali neuvěřitelné kousky.
  
Tak např. se jim podařilo zšestinásobit dluhy veřejných rozpočtů, přičemž se zadlužovali i v období, o kterém tak rádi tvrdí, že ekonomika roste a že jí zanechávají v dobré kondici. Pokud bychom ovšem rozebrali přírůstky HDP, tak si můžeme všimnout několika zajímavostí. Tzv. rekordní přírůstek HDP za rok 2005 byl u poprvé zveřejněných údajů z března roku 2006 spojován s  nulovým deflátorem HDP. To znamená, že ceny komponentů vstupujících do HDP by se v loňském roce vůbec nezvyšovaly. Revidované údaje z června letošního roku už hovoří o tom, že deflátor byl nenulový, nicméně přírůstek zůstane údajně zachován. Pokud bychom hledali zdroje přírůstku nominálního HDP zjistíme, že z velké části ho lze přičíst na vrub nárůstu zadlužení domácností. Za rok 2005 to bylo rekordních více než 100 mld. Kč a deficit SR, který podle revidovaných údajů dosáhl 76 mld. Kč. I kdybychom od toho odečetli přírůstek vkladů domácností, případně firem, tak zjistíme, že růst HDP je z velké části financován nárůstem dluhů jak domácností, tak státu. V tomto světle pak malý „zázrak“ rychlého růstu ekonomiky značně vybledne.

ČSSD nahrávala korupci a klientelismu
  
Socialistické vlády vyhlásily skrytý třídní boj všem, kteří nechtějí být nadměrně závislí na přerozdělování. Svými opatřeními ničily živnostníky, drobné podnikatele a všechny další, kteří chtěli vzít svůj osud do vlastních rukou. Socialisté se velmi často ocitali v pasti svých nesplnitelných slibů v oblasti překonané, zastaralé a neudržitelné koncepce sociálního státu. Za období socialistických vlád dosáhla korupce a klientelismus nejvyšší úrovně za poslední desetiletí. Opatření přijatá především těmito vládami vytváří podmínky pro bujení korupčního prostředí a vyhání celou řadu ekonomických subjektů do zóny šedé ekonomiky. S určitou dávkou nadsázky lze konstatovat, že ČSSD je „koordinátorem organizovaného zločinu“. Vše začal již Miloš Zeman prohlášením, že v každé obci České republiky jsou nejméně dva podnikatelé, kteří občany tunelují. Nakonec se ukázalo, že jsou to právě funkcionáři ČSSD, kteří kradou asi nejvíce. Stačí se podívat na kauzy jako je Berdych, Berka a na záležitosti spojené s různými výběrovými řízeními od policie a ministerstva vnitra počínaje a  ministerstva financí či zemědělství konče. Stačí probrat materiály kolem nepřátelského převzetí IPB za přímé účasti státu, za kterou nese jednoznačně osobní zodpovědnost bývalý ministr Mertlík a bývalý pozdější předseda vlády Gross. Stačí se z veřejně dostupných zdrojů začíst do materiálů, které měla několik let na stole nejvyšší státní zástupkyně Benešová ohledně nekalých praktik na NBÚ, a přitom nekonala podle ­zá­konů.

Socialisté ničili mladé a důchodce
  
Socialisté vstupují nadměrně do oblastí, které jsou historicky výsostnou součástí individuální svobody. Snaží se regulovat kde co a kde koho. Pak vznikají takové kauzy, jako kolem výroby biolihu, kde vybrané subjekty měly mít vytvořeny výhodné podmínky. Za vlády socialistů rekordně vzrostla nezaměstnanost a bohužel se zhoršila struktura nezaměstnanosti. Roste nám dlouhodobá nezaměstnanost a nezaměstnanost lidí, kteří se poprvé ucházejí o zaměstnání, tzn. především mladí lidé a velmi těžce je postižena kategorie nezaměstnaných nad 55 let. Socialisté zcela netransparentně a nestandardně privatizovali bankovní sektor. I přes sliby a ujišťování Miloše Zemana, že do bank nevloží jeho vláda ani korunu, byly banky nejdříve očištěny. Špatné úvěry splácí dodnes prakticky všichni daňoví poplatníci. Banky byly bez řádných výběrových řízení prodány pouze na základě usnesení vlády předem známému subjektu za ceny, kterým se zahraniční investoři samozřejmě jenom smějí. Jediným pozitivem, které lze přičíst vládám socialistů, je zrušení povinné vojenské služby. Ve výčtu negativ by se dalo pokračovat a možná by se o tom dala napsat i poměrně tlustá kniha.