Myslíte si, že povolební vyjednávání může ovlivnit výsledky senátních a komunálních voleb?

13. října 2006 - redakce
13 Řij

Petr ŠtěpánekPetr Štěpánek
publicista

Za normálních okolností mají voliči tendenci vyvažovat výsledek jedněch voleb druhými. To by spíše zvyšovalo šance ČSSD. Dlouhá vyjednávání a především chování předsedy ČSSD Jiřího Paroubka bude mít za následek, že voliči budou mít spíše tendenci potvrdit výsledky červnových voleb. Senátní a komunální kandidáti ODS mají v Paroubkovi skvělého spoluhráče.

 

Tomáš BlumensteinTomáš Blumenstein
zastupitel města Prostějova

Přestože komunální a senátní volby jsou především o osobnostech kandidujících v jednotlivých regionech, jsou jejich výsledky ve středních a větších městech ovlivněny hlasy, které voliči přidělují politickým stranám.
   Tyto preference závisí na aktuální politické situaci i na povolebním vyjednávání. Osobně se domnívám a doufám, že část voličů neodpustí sociální demokracii Paroubkovo chování po volbách. Další vliv bude mít znechucení lidí politikou, které povede k nižší volební účasti a tedy k mírnému posílení komunistů, lidovců i občanských demokratů. Revoluční změny ve volebních výsledcích ovšem neočekávám.

 

Vlastimil HavlíkVlastimil Havlík
politolog, FSS MU

Průběh povolebních vyjednávání bude mít na výsledky voleb do Senátu a zastupitelstev obcí pouze limitovaný vliv, což je dáno primárně odlišnou povahou voleb do Senátu a komunálních voleb. Na rozdíl od Poslanecké sněmovny, které se staly determinantou při průběhu jednání o podobě nové vlády, jsou volby do Senátu více personalizované a pro rozhodování voličů je identita politických stran, které hrají klíčovou roli ve sněmovních volbách, méně důležitá. Na úrovni komunálních voleb pak dominují témata vztahující se svou povahou k obecním „policies“; a dění na celostátní úrovni má tak na hlasování voličů pouze omezený vliv. Odlišná povaha komunální politiky se pak projevuje mimo jiné přítomností z hlediska celostátní úrovně neobvyklých interstranických relací.