Hospodářské noviny: "Soukromá škola učí politiku"

18. října 2006
18 Řij

Soukromá škola učí politiku

Nová vysoká škola, založená pravicovou institucí CEVRO, už přijala první studenty. V její správní radě sedí Ivan Langer. Jaký zvuk bude mít diplom z takové školy?

"Jsme jediná soukromá škola v Praze, která nabízí studium politologie," vypočítává Ladislav Mrklas, co může studentům nabídnout. Je ředitelem CEVRO, které školu provozuje.

Učitele škola dlouho přemlouvat nemusela. Už dříve pro CEVRO přednášeli. "Budu tam učit totéž co na fakultě sociálních věd, politickou geografii," říká Petr Sokol. Ne všichni jsou prý ale s ODS tak spříznění. "Budou tu učit lidé s námi hodnotově spříznění, ale také lidé, kteří s ODS vůbec nesouvisejí," tvrdí Mrklas. Na seznamu pedagogů nechybějí tři profesoři a několik docentů.

A škola už má několik prvních studentů. "Jsou to lidé, kteří jsou ve vysokých funkcích," říká Mrklas. Většinou se do školy vedené profesorem politologie Janem Novákem přihlásili lidé, které už CEVRO školilo: zastupitelé, starostové a další politici. Ve škole si zaplatí standardní školné a zbytek nákladů dodají sponzoři. Ve škole získají titul bakaláře. "Příkladem je starosta, který vystudoval medicínu a u nás si dodělá vzdělání v politologii a dalších společenských vědách," vysvětluje Mrklas, jací studenti se do školy zatím přihlásili.

Nová vysoká škola blízká ODS zůstane zřejmě dlouho samotná. Sociální demokraté mají sice jeden z nejstarších thin tanků - Masarykovu dělnickou akademii. Na vysokou školu ale nemají peníze. "Máme jediného sponzora. Pravice to má se sháněním peněz jednodušší," říká ředitel Dělnické akademie Lukáš Jelínek.

Projekt vysoké školy ideově spřízněné s politickou stranou nekritizuje. "Smekám před nimi, jak daleko to dotáhli," říká Jelínek. Tak daleko jako CEVRO prý není. "Plánujeme to, ale bude nám to trvat ještě roky," říká.

Hospodářské noviny, 18. 10. 2006, str. 6

Více informací o studiu na vysoké škole CEVRO Institut najdete na www.cevroinstitut.cz!

Hospodářské noviny, www.ihned.cz