Petr Sokol: Modré radnice - výsledek celostátní politiky

23. října 2006
23 Řij
Šéfredaktor CEVRO Revue, politolog Petr Sokol pro MFDnes napsal:
 
Modré radnice - výsledek celostátní politiky
 

V povolebním studiu jedné televizní stanice v sobotu večer prohlásil mediálně známý politolog, že určit vítěze komunálních voleb není tak jednoduché. Argumentoval velkým ziskem nezávislých kandidátů a rozdílnými zisky stran v kategoriích procent hlasů a procent mandátů.

Budeme-li však hledat vítěze voleb mezi politickými stranami, nenechají nás následující čísla na pochybách, kdo se stal vítězem. ODS je po víkendu nejsilnější ve všech 13 krajských městech, v 21 ze 24 statutárních měst, v 56 z 68 okresních měst a ve všech „číslovaných“ pražských obvodech. Voliči navíc karty rozdali tak, že v drtivé většině velkých měst může ODS sestavit koalice bez „kolaborace“ s levicí. Tento fakt lze označit za hlavní novinku voleb, protože dosud byla komunální politika v Praze a zejména v moravských městech rájem velkých koalic ODS-ČSSD.

Všude modro

Po letošních volbách může ODS sama vládnout už nejenom Kladnu a Praze 13 jako před čtyřmi lety, ale hned několika velkým městům. Vévodí jim Praha, kde občanští demokraté mají sami většinu nejenom v celopražském shromáždění, ale i ve 20 z 22 velkých pražských obvodů. Vzhledem k odlišnosti Prahy však stojí za vyzdvihnutí zejména nadpoloviční většiny v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Teplicích, Děčíně a znovu i na Kladně.

Po poslaneckých volbách se hovořilo o modrých Čechách a oranžové Moravě. Ve volbách komunálních se už toto zjednodušené tvrzení použít nedá. Třeba v Olomouckém kraji občanští demokraté vyhráli ve všech okresních městech a v krajském městě, kde sociální demokraté drželi posledních osm let post primátora, nyní chybějí ODS jen dva mandáty k absolutní většině a strana může pohodlně vládnout bez sociálních demokratů. S výjimkou Moravskoslezského kraje, kde nejsilnější pravicová strana nestačí na mnoha místech na blok ČSSD-KSČM, znamenaly komunální volby určitou stagnaci pro ODS pouze v Brně. Tam v městském zastupitelstvu ODS posílila jen o desetiny procenta a její koalice s lidovci už nedisponuje většinou, což znamená obtížné hledání dalšího koaličního partnera.

Pokud bychom hledali nějaké rozdělení země podle volebních výsledků, oddělí se nám od zbytku země Moravskoslezský kraj. Tam i ve velkých městech vyhráli sociální demokraté (Frýdek-Místek) a komunisté (Bruntál, Karviná) a jejich koalice mohou dál ovládat městské rady (včetně Ostravy).

Komunální volby byly chápány jako možnost ČSSD a ODS změřit síly po prvním kole hry o novou vládu. Kdo více uspěl? Občanští demokraté dostali 36 procent hlasů, sociální něco přes 16 procent. I v kategorii mandátů ODS převážila, a to v poměru jedenáct procent ku sedmi. Ještě zajímavější je porovnání se zisky před čtyřmi lety. ODS přibylo 11 procent hlasů a 1300 zastupitelů. Paroubkova strana sice získala o procento hlasů víc než před čtyřmi lety, ale přesto přišla o 340 zastupitelů.

Jiří Paroubek nedokázal překvapivě využít atmosféru souboje ODS v. ČSSD k výraznému zlepšení pozice ČSSD v komunální politice. Naopak ODS tradičně silné postavení v zastupitelstvech nejen obhájila, ale dokonce výrazně vylepšila. Topolánkovu vedení se maximálně vyplatil zásadový postoj v povolebním období. Odmítání spolupráce s ČSSD se voličům napravo od středu očividně líbí. Navíc celostátní politika letos v komunálních volbách jasně převážila. Nejlépe to ukazuje pražský výsledek.

Před čtyřmi lety byla ODS v Praze ještě oslabena dopadem celostátní opoziční smlouvy, teď si polepšila díky vymezení centrální ODS vůči Paroubkovi o celých dvacet procent, přestože zde ODS na radnici vládla celé čtyři roky v koalici právě s ČSSD.

MF DNES, 23.10.2006, str. A11

On-line verze je zde

 

23.10.2006
MFDnes, www.idnes.cz, 23.10.2006