Parlamentní volby 2006 a česká politika / Břetislav Dančák, Vít Hloušek (eds.)

08. února 2007 - Jiří Klindera
08 Únor

Půl roku po parlamentních volbách vydaly brněnské think tanky Mezinárodní politologický ústav a Centrum pro studium demokracie a kultury dvě publikace, věnující se problematice parlamentních voleb v červnu 2006.
   Mezinárodní politologický ústav vydal na konci prosince sborník, shrnující příspěvky českých politologů na konferenci Parlamentní volby 2006 a česká politika, konané v polovině května v Brně. Sborník nahlíží problematiku parlamentních voleb zejména v dlouhodobější perspektivě a věnuje se řadě politologických témat – přechodu a konsolidaci České republiky k demokratickému systému (z per odborníků Jana Holzera, Vladimíry Dvořákové a Michala Kubáta), formě české demokracie (rektor CEVRO Institutu Miroslav Novák), stranickému systému, volební geografii a volebnímu systému či politickému marketingu. Autory příspěvků jsou odborníci především z Masarykovy univerzity, ale; také z Univerzity Karlovy, Univerzity Palackého či Západočeské univerzity.
   Vhodným doplňkem této publikaci je práce začínajících brněnských politologů Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2006, která na rozdíl od sborníku MPÚ reflektuje i výsledky voleb. Čtenář zde tak najde rozšířenou kapitolu k volební geografii právě o volby v roce 2006, analýzu preferenčních hlasů či srovnání výsledků ve středoevropské perspektivě.
   Obě práce představují úvodní povedený vstup do interpretace volebních výsledků posledních sněmovních voleb. Ocenit lze zejména fakt, jakým se obě publikace věnují problematice předvolební kampaně a politického marketingu, kterážto část politického boje zaznamenala v uplynulém roce zřejmě největší progres, za zmínku stojí rovněž znovuotevření témat volební geografie. Pro zájemce o hlubší pohled na volební klání v roce 2006 lze obě publikace vřele doporučit.