Paroubek mění ČSSD - pro mladé a vzdělané

10. března 2007
10 Bře

ODS je pro ČSSD nejen největším soupeřem, ale dnes i velkým vzorem. Přestože to sociální demokraté neradi přiznávají, snaží se stát podobně atraktivní stranou pro mladé a vzdělané. Jinak - jak nedávno otevřeně řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek - zase s občanskými demokraty prohrají následující krajské, senátní a komunální volby. Ve volbách do sněmovny dokáže sice ČSSD držet s ODS krok, ale například v loňských komunálních volbách získali sociální demokraté asi jen polovinu hlasů ODS. Podobné je to i u krajských a senátních voleb.

Paroubek chystá změnu už několik týdnů a koncem března chce na sjezdu ČSSD projekt modernizace představit. Tedy jen základní plán, v němž se hovoří o lepší komunikaci uvnitř strany nebo o pružnějších stanovách. Rodí se ale i skutečný marketingový plán.

"Image strany se musí změnit, aby nás veřejnost pořád nevnímala jako stranu dědků. Nebudeme prozrazovat podrobnosti, ale půjde o detaily, jako je oblékání, ale také o pročištění naší poněkud zatuchlé členské základny," řekl HN významný sociální demokrat pod podmínkou zachování anonymity.

To, co Paroubka a jeho tým nejvíce trápí, je veliký nezájem o ČSSD mezi mladými a vzdělanými lidmi. "Chceme se zaměřit na mladé lidi, lidi s vysokoškolským vzděláním a malé podnikatele, profesní skupiny patřící k střední vrstvě," uvedl jeden z tvůrců modernizace a Paroubkův poradce Oto Novotný.

Lov na komunální autority

Rozdíl mezi ČSSD a ODS je patrný na první pohled. Sociální demokraté mají starší členy. Naprosto stejné je to s voliči. Je mnohem snazší vyjmenovat několik výrazných političek ODS, než známých žen v ČSSD. Obě strany nabízejí své vzdělávací instituty pro mladé, ale CEVRO občanských demokratů je mnohem populárnější než Masarykova dělnická akademie ČSSD.

To všechno chce Paroubek změnit. Vrcholní představitelé ČSSD dostanou například "příkaz" být vždy dostupný pro novináře, publikovat mnohem víc článků v novinách. ČSSD chystá také doslova lov na oblíbené a respektované komunální politiky, kteří zatím nejsou v žádné straně. "V komunální politice je na tom ODS lépe, oni si dávali větší práci se získáváním bezpartijních přirozených lídrů v obcích. Je to přitom cesta, jak získat aktivní, zkušené a hlavně zajímavé osobnosti," vysvětlil stínový ministr školství ČSSD Jiří Havel.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové nese vinu na "zatuchlé" členské základně někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman. "Razil názor, že nechce ve straně kariéristy. Dělat kariéru ale nemusí být nutně něco špatného. Tímhle ČSSD zabránila přílivu nových lidí s modernějším pohledem na svět," vysvětlila politoložka.

Čištění struktur

Mnoho členů ČSSD uvažovalo dokonce o vydávání vlastního deníku. Paroubkův modernizační tým je ale proti, protože by ho podle odborníků nikdo nečetl a stál by příliš mnoho peněz. Podobu moderního barevného magazínu má ale dostat stranický časopis Trend. Atraktivnější má být internetová propagace strany.

S jedním bodem modernizace už Paroubek narazil. Šlo o takzvané ženské kvóty. Vedení strany se ale koncem února neshodlo na tom, kolik žen by povinně mělo být na kandidátkách. "Nemáme od odchodu Petry Buzkové žádnou podobně výraznou političku. A marketingově vzato, veřejnost takovou osobnost chce," vysvětlil Havel.

Ženské kvóty mají pro Paroubkův tým ještě jeden význam. "Upřímně řečeno, to, že se na kandidátky povinně napíše více žen, bude hlavně znamenat, že se dost pročistí naše stranické struktury. Tím se bezbolestně nahradí ti, kdo nejsou přínosem," vysvětlil výše citovaný nejmenovaný zdroj.

  ODSČSSD 
Obliba podle vzdělání (SC&C, v %)                 
základní26 25 
středoškolské + vysokoškolské 36 23 
Obliba podle věku  
18 až 44 let 38 20 
45 let a více 24 29 
Počet členů 29.369 17.569 
Počet obecních zastupitelů 7.046 4.333 

Zdroj: Hospodářské noviny, iHNed.cz

09.03.2007
Hospodářské noviny, 9.3.2007