Únor

11. března 2007 - Petr Sokol
11 Bře

Kandidátem v senátních volbách Jan Řehák
Za Občanskou demokratickou stranu bude v doplňovacích senátních volbách na Chomutovsku kandidovat náměstek chomutovské primátorky Jan Řehák. Výběr 23. února potvrdila Výkonná rada ODS.
   Nové volby na Chomutovsku prezident vypsal na polovinu dubna kvůli rezignaci senátora Petra Skály z Klubu otevřené demokracie. Ten se mandátu vzdal ze zdravotních důvodů jen tři měsíce po zvolení. Skála v říjnu loňského roku porazil ve druhém kole chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou z ODS. První kolo doplňovacích voleb se uskuteční 13. a 14. dubna. Zvolený senátor bude mandát vykonávat až do roku 2012.
  Kromě občanského demokrata Jana Řeháka se o funkci bude ucházet dalších osm kandidátů. Parlamentní strany budou ve volebním klání zastupovat ředitel Střední integrované energetické školy v Chomutově Jan Mareš (ČSSD), zastupitel v Klášterci nad Ohří Václav Homolka (KSČM) a učitel gymnázia Josef Märc (za Stranu zelených). Humanistická strana vyslala do boje o křeslo v Senátu Zdeňka Jánského, Nezávislí Milana Berana. Svobodné bude reprezentovat František Lehotský. Mezi nezávislé kandidáty, kteří by chtěli uspět tak jako Skála, patří chomutovský podnikatel Antonín Drbohlav. Nezávislý je i Milan Doležal, který na přihlášce bez bližších podrobností uvedl, že je ředitelem.
   Další doplňovací volby se uskuteční letos na Přerovsku a Odersku, kde dosud funkci senátorky zastávala Jitka Seitlová (ODA a později Nezávislí). Seitlovou Poslanecká sněmovna v půlce února vybrala pro funkci zástupkyně veřejného ochránce práv (ombudsmana). Primárky v tomto obvodu proběhnou na počátku března. Samotné volby pak v závěru dubna.

M. Ouzký zvolen do čela výboru EP
Evropský poslanec ODS Miroslav Ouzký byl v Bruselu zvolen předsedou výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu. Stal se tak prvním Čechem v čele výboru EP. Ouzký dosud vykonával funkci místopředsedy EP. Funkci ale při převolbě v půlce funkčního období neobhájil v rámci nominací uvnitř frakce EPP-ED. Další evropský poslanec za ODS Petr Duchoň byl zvolen místopředsedou výboru pro rozpočtovou kontrolu. Jaroslav Zvěřina ­zastává funkci místopředsedy Delegace EP pro vztahy s Japonskem. Více­koordinátorem frakce EPP-ED v regionálním výboru EP se nově stal Oldřich Vlasák.


Pražský primátor na Mount Everest
Pražský primátor Pavel Bém chce odjet v březnu na expedici na nejvyšší horu světa, vrátit by se měl ve druhé polovině května. Jeho nepřítomnost rozdělila pražské zastupitele. Někteří ho kritizují a poukazují na to, že je jako manažer velké firmy, a proto si nemůže dovolit být dva měsíce mimo úřad. Jiní Béma hájí a říkají, že výstup na nejvyšší horu světa bude reklamou pro Prahu a primátor má reprezentaci metropole v popisu práce. Bém hodlá během neplaceného volna pokořit nejvyšší horu světa Mount Everest. Horolezectví patří mezi primátorovy záliby. Bém uvedl, že expedice bude malou mezinárodní výpravou čtyř slovenských a českých horolezců, k nimž se další dva připojí v základním táboře.
   Cesta se nezamlouvá ani některým lídrům občanských demokratů. Podle místopředsedy ODS Petra Bendla by měl Bém přemýšlet o tom, zda cestu nezkrátit. Další z místopředsedů Petr Gandalovič poznamenal, že když byl ústeckým primátorem, bral si volno na týden, maximálně na čtrnáct dnů. Nebýt dva měsíce ve funkci si nedovede představit další ze stranických místopředsedů Petr Nečas.
   Kritikou na Bémovu adresu nešetřila ani místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, která podotkla, že i když bude Bém v primátorské funkci zastupován, zodpovědnost bude nadále ležet na něm.

V. Tlustý komisařem?
Poslanec ODS Vlastimil Tlustý dostal od premiéra a svého stranického kolegy Mirka Topolánka nabídku stát se evropským komisařem. Nabízenou funkci ale odmítl. Tlustý to řekl v rozhovoru pro Právo. Vystřídat současného českého komisaře Vladimíra Špidlu (ČSSD) by mohl v roce 2009.
   Podle Tlustého nejde o věc, která je na pořadu dne. Zároveň uvedl, že premiérovi sdělil, že nepřijme jakoukoli nabídku, která by znamenala složení poslaneckého mandátu.
   Tlustý byl ministrem financí v první Topolánkově vládě, ve druhé ho ale nahradil lidovec Miroslav Kalousek.

Poslanecký klub ODS v EP k hlasování o zprávě k CIA
Poslanecký klub ODS v Evropském parlamentu 14. února svým hlasováním odmítl zprávu vyšetřovacího výboru k údajnému využití evropských zemí ze strany CIA.
   Zpráva se stala podle prohlášení klubu politickým nástrojem v rukou levice v Evropském parlamentu. Nepřístojným způsobem se pokouší vměšovat do jurisdikce národních vlád členských zemí EU a působit na chod zpravodajských služeb a jiných speciálních orgánů. Je s to oslabit transatlantické partnerství v boji proti mezinárodnímu terorismu a zpochybnit některá opatření, nezbytná pro úspěšné potírání tohoto nebezpečného fenoménu.
   To vše považuje klub ODS za krajně nezodpovědné. Konstatoval, že činnost zmíněného výboru a obsah předmětné zprávy patří mezi zřetelné argumenty, proč nepřiznávat Evropskému parlamentu v budoucnu další zvýšení jeho pravomocí.