Vláda chystá reformy. Stihne jen některé

16. března 2007
16 Bře

Praha - První krok ke snížení daní, škrty v sociálních a zdravotnických výdajích, zjednodušení podnikatelských zákonů. Do Nového roku 2008 vláda o mnoho víc reforem nestihne.
   Ministři a jejich úředníci finišují, aby vládní legislativní radě dodali plán, jaké zákony chtějí ještě letos prosadit. Aktuálně.cz oslovilo ty, kteří dostali ve vládním programu největší úkoly.

Registrační pokladny odeslány
Hlavní odpovědnost budou mít ministři Miroslav Kalousek, Petr Nečas a Tomáš Julínek.
   Resort financí musí snížit schodek rozpočtu i daně, a aby si to však mohl dovolit, musí se najít úspory v mandatorních výdajích, tedy především ve výdajích na sociální dávky a zdravotnictví.
   "Mezi snižováním daní a škrtání výdajů bude přímá a příčinná souvislost," zdůrazňuje Kalousek. Při rozpočtu na rok 2008 se přitom vláda bude snažit především o to, aby se snížil schodek. "Zpočátku se tedy budou spíše snižovat výdaje, než daně," upřesnil na dotaz Aktuálně.cz ministr.
   V následujících letech budou postupně následovat další úpravy daní i výdajů. Daň z příjmu zřejmě bude klesat postupně a stejně tak růst dolní sazba DPH.
   Kalousek zatím návrhy daňových změn předložil ve variantách a bude záležet na vládě, jaký postup zvolí. Konečnou podobu zatím má návrh ekologické daňové reformy a zrušení registračních pokladen. Obojí se má rovněž stihnout do začátku příštího roku.


Ještě pár týdnů
V druhé řadě bude záležet na ministrovi průmyslu Martinu Římanovi, který chce snížit administrativu pro podnikatele.
   "Máme nyní zmapováno více než 150 norem, které je možné zjednodušit nebo zrušit, nicméně je zapotřebí se dohodnout s ostatními resorty, které mají tyto normy v gesci," vysvětlil svůj záměr Říman s tím, že nejde o projekt na několik měsíců.
   Podle Římanova mluvčího Tomáše Bartovského je například předem jisté, že od ledna 2008 nebude platit slíbená novela živnostenského zákona. Přesto bude nutné některé změny zákonů dokončit, aby se splnila část slibů.
   Šanci platit od nového roku má přitom pouze takový zákon, který ministři dokončí v nejbližších týdnech. "Pokud je vláda projedná v březnu, tak se to může stihnout, je to ale na hraně," upozorňuje ministr a předseda vládní legislativní rady Cyril Svoboda.


Dokažte dobrou vůli
Ministři jsou pod tlakem už od lednového hlasování o důvěře. "Jde o vládu, která říká zcela jasně: buď prosadíme potřebné reformy, nebo ať o dalším směřování země rozhodnou předčasné volby," představil tehdy premiér Mirek Topolánek svůj kabinet. Prosadit skutečně zásadní reformu v roce 2008 není možné, proto kabinet musí alespoň prokázat dobrou vůli a podniknout první kroky.
   Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce reformovat penze a posílit podporu rodinám, do začátku roku 2008 však stihne jen škrty mohou být v nemocenské, porodném, pohřebném, pastelkovném, anebo v sociálních příplatcích. "Zatím není rozhodnuto, co se přesně udělá," říká Nečasův mluvčí Jiří Sezemský.
   Nečasův zdravotnický kolega Tomáš Julínek chce změnit celý svůj resort. Do konce letošního roku však stihne nejvýš zadání Ústavního soudu, aby změnil kategorizaci léků, která dnes stanovuje úhradu jednotlivých léků ze zdravotního pojištění málo průhledně. Zatím nevyloučil, že mírně sníží platby za tzv. státní pojištěnce.
   "Může být hotov i nový zákon, který zřídí nový úřad pro regulaci zdravotních pojišťoven," dodává Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.
   Největší legislativní úkoly si naložil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který chce vydat několik základních kodexů českého práva trestní, občanský i obchodní. "Trestní zákoník odejde do sněmovny už koncem letošního roku, zbylé dva dostane vláda koncem roku 2008," říká šéf Pospíšilovy legislativy Jiří Kohoutek. Od příštího roku by mohla být nejdůležitější změnou novela trestního zákoníku, která zpřísňuje boj s korupcí.
   Ministryně školství Dana Kuchtová má ambici reformovat vysoké školy, do ledna 2008 však stihne jen novelu školského zákona , která umožní podávat přihlášky na více středních škol.
   Reformu policie plánuje ministr vnitra Ivan Langer až na rok 2009. "Dílčí kroky, například ke sloučení útvarů na boj proti organizovanému zločinu, proti obchodu s drogami a proti korupci do jedné policejní centrály, mohou proběhnout už v polovině příštího roku," říká Petr Vorlíček z tiskového oddělení Langerova úřadu.  


Příliš složitý proces
Ministři nemohou pracovat rychleji. "Vláda stihne zákon projednat za čtyři měsíce, sněmovně to v průměru trvá osm měsíců," shrnuje prorektor vysoké školy CEVRO Petr Kolář běžný průběh schvalování zákona - od dokončení prvního návrhu ministrem do vyhlášení ve sbírce zákonů.
   Vláda může průběh urychlit, když zruší připomínkové řízení a návrh pošle okamžitě sněmovně. "U novel platných zákonů je to běžné," říká Kolář. Právě proto dnes ministři s předstihem připravují menší změny.
   Předseda vládní legislativy Svoboda však nepředpokládá, že se tento postup zvolí u rozsáhlých zákonů o reformách penzí, nebo zdravotnictví.
   Urychlit proces mohou i poslanci, když zkrátí šedesátidenní termín mezi prvním a druhým čtením ve sněmovně, případně druhé i třetí čtení zruší úplně. "Tomu však může podle jednacího řádu sněmovny zabránit jen padesát opozičních poslanců," upozorňuje Kolář, který pochybuje o tom, že by se předseda ČSSD Jiří Paroubek s vládní koalicí dohodl.
   Prorektor školy CEVRO tvrdí, že přijímání zákonů by se zjednodušilo, kdyby se parlament vzdal části svých pravomocí. "U nás platí pravidlo, že není možné ukládat povinnosti bez zákona. Ke všemu se tedy musí vyslovit sněmovna. Pravidlo se však používá i v absurdních případech," připomíná Kolář, že v Česku musí všechny, i zcela bezvýznamné evropské normy a směrnice schvalovat vláda i parlament. "Na Slovensku to jde nařízením vlády," dodává.
   Expert připomíná německý příklad. Vláda Angely Merkelové nezačala s hlubokými reformami pracovního trhu, zdravotnictví a penzí do té doby, než prosadila tzv. reformu federalismu, která zjednodušila proces přijímání zákonů například jen třetinu nově přijatých zákonů bude napříště projednávat horní komora parlamentu.
   "Pokud se u nás nezmění nastavení pravomocí mezi vládou a sněmovnou, bude efektivita přijímání zákonů kulhat," podotýká prorektor.

Původní text najdete zde

 

13.02.2007
www.aktualne.cz