Reportáž a fotogalerie z konference Parlamentní volby 2005-6 v zemích V4
V pátek 13. dubna uspořádalo CEVRO ve spolupráci s vysokou školou CEVRO Institut a za podpory frakce Evropské lidové strany – Evropských demokratů mezinárodní konferenci o příčinách a důsledcích posledních volebních výsledků ve čtyřech středoevropských zemích.
Je důvod k obavám?Dopolední blok byl věnován zasazení proběhlých voleb do mezinárodního kontextu. Rektor CEVRO Institutu Miroslav Novák se ve svém příspěvku, nazvaném „Od soutěže k soutěživosti“, zaměřil na srovnání politického vývoje v České republice, v Maďarsku a Polsku. Za hlavní faktor těsných (patových) volebních výsledků označil volební systém, přičemž srovnal situaci v ČR, Maďarsku a ve dvou západních zemích, jež řešily v minulosti obdobné problémy – Itálii a Francii. Na závěr doporučil změnu českého volebního systému tak, aby více podporoval utváření předvolebních koalic.
Jako druhá vystoupila profesorka Soňa Szomolányi z Filosofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Její příspěvek odpovídal na otázku, zda výsledky posledních voleb v zemích V4 jsou skutečně důvodem k obavám. Prof. Szomolányi si vybrala několik na první pohled alarmujících fenoménů: volební úspěch radikálních stran a jejich vstup do vlády, násilí v ulicích Budapešti, rasistické výroky politiků, dlouhé povolební jednání. Připomněla, že všechny tyto fenomény můžeme najít i v západoevropských demokraciích. A to často dokonce v markantnější podobě. Odsudky komentátorů hodnotila jako veskrze povrchní. Na zavěr pak zdůraznila, že většina problémů nemá ryze regionální charakter, nýbrž jde o věci, se kterými se potýká celá Evropa.
Stanislav Balík z Masarykovy univerzity se soustředil především na vliv posledních voleb na postoje jednotlivých visegrádských zemí k Evropské unii. Připomněl, že změnami prošla především zahraniční politika ČR a Polska, částečně pak i Slovenska. V té souvislosti porovnal východiska politických postojů české a polské vlády, která se sice prakticky vůbec neshodují, nicméně jejich důsledkem je odbobně rezervovaný postoj obou vlád k současnému trendu integrace.
Jako poslední v prvním bloku vystoupil poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil. Jeho příspěvek se věnoval nejprve kritice označení „Střední Evropa“, které je podle jeho názoru v politickém žargonu spíše příznakem politického romantismu, o čemž svědčí velké rozdíly v politické realitě visegrádských zemí. Poté analyzoval možné celoevroposké ekonomické dopady reforem i dopady změněných zahraničně-politických kursů české a polské vlády. Ekonomický vzestup zemí V4 by mohl mít pozitivní vliv nejen na tyto země, ale také na celou EU. Stanoviska ČR a Polska k evropské ústavě, příp. k americkému radaru by pak mohly ovlivnit institucionální i globální rozměr EU.
Celý článek naleznete v dubnovém čísle CEVRO Revue.
Program Konference:
10:00-12:00 Středoevropské volby v kontextu
- Prof. Dr. Miroslav Novák, rektor vysoké školy CEVRO Institut
- PhDr. Stanislav Balík, PhD., politolog Masarykovy univerzity Brno
- Prof. PhDr. Soňa Szomolányi, Ph.D., vedoucí katedry politologie Filosofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě
- Ing. Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu
12:00-13:00 Přestávka na oběd
13:00-14:30 Případové studie vlivu voleb na stranické systémy
- Mgr. Lukáš Benda, politolog, hungarista
- Doc. PhDr. Lubomír Kopeček, Ph.D. Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně
- Mgr. Zbigniew Krzysztyniak, politolog a novinář, zpravodaj tiskové agentury PAP
- PhDr. Petr Sokol, politolog, vysoká škola CEVRO Institut
14:30-16:00 Případové studie využití marketingových metod v jednotlivých volebních kampaních
- Ing. Marek Buchta, MBA, pedagog CEVRO Institutu, marketingový poradce
- Mgr. Andrey Školkay, PhD., Fakulta masmediálnej komunikácie, Univerzita sv. Cyrila a Metoda, Trnava
- Mgr. Anna Matušková, politoložka, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity Brno
- Mgr. Ladislav Mrklas, politolog, vysoká škola CEVRO Institut
- Prof. PhDr. Petr Fiala, PhD., rektor Masarykovy univerzity Brno
Sborník
Z konference bude vydán sborník. Již teď si jej můžete objednat zde.
Fotoreportáž








