Obnažená a vyzývavá

26. března 2007
26 Bře

V textu komentátora MF DNES Martina Komárka jsou mj. srovnávány vzdělávací instituce blízké ČSSD a ODS, tedy Masarykova dělnická akademie a CEVRO.


Obnažená a vyzývavá

Změnila se sociální demokracie v moderní stranu? To je otázka nejen pro straníky a politické fanoušky. Musí zajímat všechny, kdo mají srdce nalevo, ale nevidí rudě. Takoví lidé totiž měli až dosud zásadně ztíženou volbu a oranžový závoj na tom nic nezměnil.

Na sjezdu mohli aspoň spatřit ČSSD bez závoje.
   Začátek druhého dne úmorného brněnského povídání naznačil, že strana je pořád stejně ohyzdná. Delegáti našli před sebou čtyřkilovou bichli oslavující předsedu: Paroubek koupající se, Paroubek se sochami světců, Paroubek pozdravovaný lidem…
   V kuloárech se jí vysmívali i mnozí delegáti, nepotkal jsem jediného, který by s vážnou tváří řekl: To je dobrá věc.
   A zatím předseda začal řídit schůzi, jako by neutrpěl o den dřív jednu z nejtěžších porážek v životě. Musel se smířit s tím, že když se sejde deset sociálních demokratů, tak čtyři z nich budou jeho odpůrci.

Ne pro Klause
Teď ale při zdravicích zahraničních hostů, pouštěných na velké plátno v sále, ne bez samolibosti glosoval projev rakouského premiéra Gusenbauera: "Děkuji Alfrédovi za jeho vystoupení, setkávám se s ním často, v nejbližší době se sejdeme u vínečka ve Wachau (což je kouzelná vinařská oblast při Dunaji)."
   Druhý den však pro Paroubka skončil před půlnocí lépe než ten první. Přítelkyně a přátelé mu udělili ještě jednu lekci, když na místo předsedy kontrolní komise zvolili jeho zavilého odpůrce Starce.
   Leč při výběru místopředsedů už Paroubkovi šli na ruku a odsouhlasili i dvě vlajkové lodi jeho požadavků: volbu předsedy strany všemi členy a výzvu k poslancům a senátorům, aby příští rok nehlasovali pro Klause.

Paroubek jako Topolánek
Vlastně tak řekli: vládni si dál se svými lidmi, ale nechceme všemocného cara se zlými rádci, nýbrž moderního vladaře, který ctí ústavu a hlas lidu. Ale co ona tolik oslavovaná modernizace?
   Pokud má Topolánek na rozkročení ODS a "stranické vzdělávání" copyright, může se klidně připojit k Altnerovi a žalobou poslat ČSSD ke dnu. Paroubkova modernizace je totiž opsána od ODS – jen zleva.
   Odpovídá to předsedovu pragmatismu: učí se od úspěšných. Když totiž Topolánek zbavil ODS nátěru nafoukané technokratické sekty, začal vítězit.

Dělnický Masaryk
A jeho sok chce teď zbavit svou stranu zatuchlého odéru krátkých doutníčků, hospody U Kaštanu, promaštěných montérek, laciných klobás a výčepního piva.
   Touží po pracovitých stínových ministrech, solidním vzdělávacím institutu, po přípravce pro mladé členy a kandidáty do všech voleb. Zkrátka chce být sexy a in.
   Jenže stane se z Masarykovy dělnické akademie obdoba CEVRO jenom tím, že se odstraní zastaralé slovo "dělnická"? Jedině až bude mít ČSSD svého Langera, který to dokáže.
   A Tvrdík není Langer, byť na něj i přes kritiku mnoha delegátů nedá předseda dopustit.

Buldozer v ČSSD
A v tom je problém socialistů, ze kterého není snadné se dostat: Aby se mohli změnit, potřebují dostatek ctižádostivých, dravých a bezskrupulózních mužů a žen. Jenže aby takové získali, musí se nejdřív změnit.
   Jinak vášnivá touha staré strany po mladých zajíčcích zůstane ryze platonická. Stejně jako touha mnohých voličů po solidní, důvěryhodné a nekomunistické levici.
   Paroubek má přezdívku buldozer. Pustí se do Kolumbova vejce s nasazením. Neví, že nepotřebuje sílu, ale jednoduchý trik. Nejdřív musí změnit sebe, nebo odstoupit.

Ludvík XVI. zvaný Paroubek
Jeho pedantický, autoritativní a rozvláčný styl, smrtelně vážný kukuč, monotónní hlas, poučování, neschopnost přijmout kritiku, to vše je doslova symbolem nemodernosti.
   Do jisté míry to pochopili i jeho spolustraníci a na sjezdu se potichu pokusili změnit dosud samoděržavnou ČSSD v konstituční monarchii. Leč z náznaků sebekritiky se nedá soudit, že by Paroubek chtěl totéž.
   Měl by ale vědět, k jak tragickým následkům pro Ludvíka XVI. i pro celou Francii vedl pokus vzbouřit se proti konstituci.


Původní verzi textu najdete zde.

 

26.03.2007
MF Dnes, www.mfdnes.cz