Tři roky v EU z pohledu malého a středního podnikatele

09. července 2007 - Bedřich Danda
09 Červ

Pokud si položíme otázku, zda bylo naše přijetí do Evropské unie z pohledu podnikatele prospěšné, odpověď je ano.
Máme otevřený celý evropský trh, což obnáší více jak 400 milionů potencionálních zákazníků. Tady ovšem vidíme hned několik úskalí, která se ani po třech letech našeho členství neodstranila. Jednou z hlavních překážek uplatnit se na tomto velkém trhu je bohužel naše jazyková negramotnost, která je hlavním problémem zejména u podnikatelů okolo padesáti let . Celkem slušně se domluvíme rusky, ale to se v Evropě nenosí, a tak mnohdy dobré kontakty, které jsme od roku 1989 v Evropě získali, nám nejsou na nic, protože nejsme schopni dojednat obchody, a to již vůbec neříkám, že dobré obchody, bohužel. Řada z nás zcela určitě neměla tak vlivné komunistické tatínky, aby nás za socializmu mohli posílat na pět let do Anglie, abychom se „naučili“, a to nejen řeč, ale i obchodní praktiky. Nyní se musíme snažit, aby se s tím vypořádala mladá generace.
   Druhou věcí je, že evropský trh ve všech oblastech je „přecpaný“ a je velmi složité se na něm umístit v jakékoliv branži, přestože podmínky jsou velmi jednoduché a prostředí otevřené. Nemalým úskalím je samozřejmě také neznalost právního prostředí v členských zemích, a tím i spojené ­ne­bez­pečí právního konfliktu s místními úřady.
   To, co ovšem považuji za největší problém podnikání v EU, je kapitálová provázanost jejich firem, takže se českému podnikateli velmi lehce může stát , že o jeho výrobek či službu, byť je i mnohem levnější a konkurence schopná, nemají zájem a raději nakupují dráže u kapitálově provázaných svých firem.
   Určitá dobrá perspektiva je v tom, že se časem staneme samozřejmou „součástí“ evropského prostoru, že naši podnikatelé již budou umět anglicky a německy a s naší pověstnou flexibilitou, nápaditostí a uměním improvizace se určitě prosadíme.


Tři roky podnikání v EU

Pozitiva:
• přístup na nové trhy
• dobré jméno České republiky v zahraničí

Negativa:
• omezení volného pohybu osob a služeb (pasové kontroly, uzavírání trhů práce)
• nadměrná byrokracie bruselské administrativy i minulé české vlády

Úkoly do budoucna:
• zrušení diskriminačních podmínek vůči novým členským zemím
• omezení přijímání nových regulačních nařízení
• rušení nadměrné byrokracie
• přesun finančních prostředků od neproduktivních dotací do vědy, výzkumu, inovací a znalostní ­spo­leč­nosti

Zdroj: SME Union Česká republika