Tajná volba: ušetříme za volební plenty!

25. ledna 2008
25 Led
blog.idnes.cz
23.01.2008

Když jsem uslyšel návrh ČSSD na veřejnou volbu prezidenta, připomnělo mi to jednu historku z volební historie. Dlouho na světě existovaly země, kde se naplňovaly všechny základní charakteristiky demokratických voleb. Volby tam byly rovné, všeobecné a přímé. Chybělo jen, aby byly tajné.

Řekni mi, koho volíš, a já Ti to pak spočítám 
Takovou zemí bylo třeba meziválečné Maďarsko. A jak tam volby probíhaly? Ve městech se příliš od voleb, jak je známe z klasických demokratických voleb, nelišily. Trochu jinak to ale vypadalo na venkově. Tam každý každého znal, a tak to se svobodou volby příliš růzově nevypadalo. Každý sice mohl přijít a volební komisi nahlas povědět, koho chce volit. Většina voličů ale takovou odvahu neměla, a to z jednoho prostého důvodu. Ve volební komisi vždy seděl zástupce strany, která ve vesnici vládla. A tento zástupce moci proto věděl, kdo jak volí. A po volbách to tak mohlo být každému voliči "spočítáno". Není tedy divu, že většina voličů si svou volbu dopředu dobře rozmyslela.

2013: přímo a veřejně?
Vraťme se ale do České republiky dnešních dnů. Osobně se už těším, až velcí zastánci dnešní veřejné volby uspějí. A protože se většinou v jejich případě jedná o stejné politiky, kteří prosazují zároveň i přímou volbu prezidenta, může nás čekat v roce 2013 přímá veřejná volba hlavy státu.  I my budeme mít tu možnost přijít k volební komisi a sdělit jí tajemství, koho volíme. A navíc se ušetří mnoho peněz za volební plenty. A volební komise si také polepší, už nebudou muset k občanům, kteří chtějí volit doma, tahat těžkou volební urnu. Stačí, když si hlas vezmou s sebou v kapse.

Děkuji nechci!
Připadá Vám to jako absurdní představa. Mně také. Je to ale stejně absurdní jako návrh na veřejnou volbu prezidenta v parlamentu. Každý školák přece už z občanské nauky ví, že volby musí být tajné. Opačný návrh pana Paroubka se tak snad může líbit jenom soudruhům z KSČM. I ti přece v minulosti rádi šetřili na volebních plentách.


Petr Sokol,
šéfredaktor CEVRO Revue