Zbyněk Klíč: Kauza Drobil - cui bono?

29. prosince 2010
29 Pro
www.neviditelnypes.cz
18.12.2010

Žádná věc, zvláště v politice, se neděje bez příčiny. Platí to i v aktuální kauze místopředsedy ODS a odstupujícího ministra životního prostředí Pavla Drobila. Komu záleželo na tom, aby Drobil nebyl tam kde je (byl) a aby situace otřásla vládní koalicí?

Paradoxně tuhle otázku z novinářů skoro nikdo neřeší a z účelových interpretací je naopak zřejmé, co má být cílem. Když Drobilův asistent na nahrávce, která ještě ani nebyla zveřejněna (bude?), bez jakéhokoliv pověření hovoří o vyvedení peněz do ODS, je to interpretováno jako černé financování. Nikdo nepochybuje, že v tom musí mít prsty někdo z vedení (nejlépe Ivan Langer, který je původcem všeho zlého) ale důkaz, že Knetig byl pověřen Drobilem či kýmkoliv jiným z ODS, nikdo nepředložil (MF Dnes by jej měla zveřejnit, pokud je má). Přesto jde o kauzu ODS.

Ještě většího faulu se média dopustila v dalším pokračování kauzy, když z klasického pracovně-právního sporu udělala krytí korupce ze strany premiéra Nečase. Neměl snad Michálek jít s důkazy nejprve za Drobilem jako nejbližším nadřízeným? Jak by se šéfredaktorům listů líbilo, kdyby jejich redaktoři informovali o problémech v redakci vydavatele?

Bohužel až příliš zřetelně čouhá s novinářských bot sláma a účel celé kauzy – potvrdit stávající znechucení mezi obyvateli a vlnu přiživovat. A kasírovat za prodaný náklad.

Ekotendr v pozadí

Asi málokdo četl ve čtvrtek Lidové noviny a články Lenky Zlámalové a Martina Weisse, které ukazovaly na širší pozadí kauzy. Vazba Michálka na kauzu a čističku v Praze se zřejmě nepovedlo dotyčným novinářům rozpracovat, proto raději skočili po snadnější kořisti, tedy Drobila a Nečase. Pátrali ale po pozadí celé kauzy? Kdo stojí za čističkou a komu změny v provozování vodárenské infrastruktury v Praze neprospívají? Že jde o stejnou firmu, která má zájem na zachování charakteru ekotendru, tedy tzv. superzakázky za 115 miliard? To nás nezajímá...

Čí je ekotendr dítko? Kdo bránil jeho narození? Dílečky mozaiky do sebe zapadají a každý gramotný čtenář si je dá dohromady. Bylo ale tohle cílem kauzy? Zdá se, že nikoliv, a proto v takové interpretaci novináři nešťourají. Museli by možná odkrýt svůj zdroj a snížit si zisky za prodej novin. A na tom nikdo přece nemůže mít zájem.

Zkoumajícím čtenářům, nepodléhajícím jednoduchým interpretacím, doporučuji:

Nečas hledá člověka na ekotendr
Noví lidé s velkýma očima

Neviditelný pes, 18. prosince 2010