Úplně zbytečná policie

17. března 2004 - Ivan Langer
17 Bře

V naší zemi vznikne zcela nová policejní jednotka – finanční policie. Má to být jednotka, která bude pátrat po daňových únicích. Na první pohled chvályhodné. Už na druhý pohled ale zcela zbytečné. Ostatně, jako téměř vše, co Špidlova vláda, resp. její ministři, v poslední době učinili.

Ministr vnitra Stanislav Gross znovu vymýšlí lék na problémy, které vůbec nemusely nastat. Stačilo myslet a mít trochu odvahy. Stačilo využít jedné z mála příležitostí, jak přistoupením k EU ušetřit. Zatímco v jiných případech za přistoupení draze platíme, mohli jsme odstraněním vnějších hranic a propuštěním částí celníků ušetřit. Nestane se tak, jelikož se vláda bojí, že by tím narostla nezaměstnanost. Ta samá nezaměstnanost, která jinými „osvícenými“ vládními kroky roste každý den o 200 nových osob! Najednou však vadí. Vláda, mající už tak dost špatné svědomí, proto raději vymyslela novou policejní složku, kam velká část propouštěných celníků přejde. Je jasné, že tímto krokem dojde k celkovému navýšení počtu státních zaměstnanců a celkovému nárůstu byrokracie. Nemusíme totiž vůbec pochybovat o tom, že příslušníky finanční policie se zcela jistě nestanou pouze propouštění celníci, nýbrž i mnozí další, noví. Ano, Murphyho zákony fungují dokonale. 

 

Už za pět měsíců tak vznikne úplně zbytečná policie. Zbytečná nejen z uvedených důvodů, ale zejména proto, že daňové úniky by v naší zemi téměř nemusely být. Stačila by větší odvaha při daňových reformách. Nejlepším receptem v boji proti daňovým únikům totiž odjakživa jsou a budou jednoduché a nízké daně – přesněji řečeno rovná daň. Naopak nejvýživnější  půdou pro daňové úniky je tak nepřehledné a vysoké zdaňování, jaké dnes panuje v naší zemi. Koneckonců i oni propouštění celníci by možná raději podnikali a byli rovně a nízko zdaňováni, než aby zůstali odkázáni na další hloupé a zbabělé vrtochy socialistické vládní garnitury.

A ještě jeden dovětek. O co bude tato nová policie zbytečnější, o to více bude mít pravomocí. Bude mít postavení, za které by se nemusela stydět ani policie za komunistického režimu. A čím větší budou pravomoci státu, tím vyšší bude míra korupce. A tím jsme zpátky na začátku bludného kruhu socialistických „receptů“ na problémy, které sami socialisté dnes a denně vyrábějí. Naše země pod vedením Špidlovy vlády krok za krokem spěje ke státu vskutku orwellovského ražení.