Chaos kolem DPH

17. března 2004 - Hana Lánová
17 Bře
Naše vláda je nekompetentní. Jinak se nedá nazvat její počínání okolo změn nejdůležitější daně v ČR – daně z přidané hodnoty.
Jak je možné, že vláda dělá zásadní změny návrhu zákona o DPH v době, kdy je tento návrh ve druhém čtení v PS? Jak může vláda ze dne na den měnit podnikatelské podmínky v dů-le-ži-tých daňových zákonech? Jak může ministr financí jeden den tvrdit, že Evropská komise nám nedovolí zařadit pleny do snížené sazby a druhý den je do snížené sazby zařadí se sdělením, že s Evropskou komisí se to nějak dohodne? Znamená to, že jsme tedy nemuseli respektovat vůbec žádné evropské směrnice o DPH? U plen je vláda ochotná jít do přímého střetu s Evropskou komisí, ale služby restaurací pro ni tak důležité nejsou? Na základě čeho se vláda rozhoduje? Proč vláda zdražuje vodné, stočné, kulturní a sportovní akce, krmiva, časopisy, služby knihoven a umělecké služby? Tyto položky vláda přesunovat do základní sazby nemusela, jednoduše se rozhodla, že peníze navíc někde vybrat musí a voda, odpad, kultura, sport, atd. se jí k tomu hodily nejvíce? Je hezké, že automobily možná trochu zlevní, když to, co potřebujeme každý den – vodu a odpad – se zdraží až o čtrnáct procent. Jak to, že za potraviny socialisté tolik bojují, ale vodu a odpad klidně zdraží bez mrknutí oka?
Může vláda skutečně počítat s vyšším výběrem DPH? Vždyť majitelé restaurací, hotelů, kin, divadel a sportovních zařízení budou díky nečekanému zásahu vlády krachovat. Od koho pak chce vláda dodatečné peníze vybrat? Očekává se, že v důsledku vládní reformy bude muset ukončit svou živnost okolo 100 tisíc podnikatelů! Navíc zvýšení cen vyvolá snížení spotřeby a díky vyšším daním se přesune část ekonomických aktivit do šedé zóny! Jak nám vláda může tvrdit, že snížení základní sazby z 22% na 19% se promítne do cen? Když byla před 3 lety snížena sazba DPH u restauračních služeb z 22% na 5% tak se tento přesun do poklesu cen vůbec nepromítl! Kde tedy bere vláda jistotu, že tříprocentní změna DPH zásadně sníží konečné ceny?
Vláda se rozhodla, že bude stále více a více přerozdělovat. Nestačí jí, že již dnes přerozdělí polovinu toho, co ekonomika za rok vyprodukuje. Nové přerozdělování (jednorázové výplaty důchodcům a rodinám s dětmi) znamená i další administrativní zátěž!
Zajímavé je, že se z druhé části vládní reformy zcela vytratil její původní cíl – snížení schodků veřejných rozpočtů. Vláda plánuje více vybrat na daních a více utratit. Po tolik nutném snížení veřejných výdajů není vidu ani slechu.