Úvodník

06. dubna 2004 - Petr Sokol
06 Dub

Vážení čtenáři!

Už jen několik málo týdnů zbývá do vstupu naší země do Evropské unie. Česká republika však nezíská automaticky vše-chna práva člena, která náleží původním členským státům EU. Některá získá až po určité časové lhůtě. Zatím bez jasného časového termínu naopak zůstává, kdy Česká republika bude mít možnost vstoupit do Evropské měnové unie a kdy tedy začneme u nás případně platit eurem. Hledání odpovědi na tuto otázku jsme vybrali jako hlavní téma březnového čísla -ča-sopisu Liberálně-konzervativní akademie CEVRO. Jako tradičně nabízíme na toto téma tři pohledy. Z úhlu politika se na možné zavedení eura u nás dívá poslanec Martin Doktor. Argumenty, proč je pro nás zavedení eura nevýhodné, shromáždil výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach. Pozitivně se naopak na společnou evropskou měnu dívá ekonom Luděk Tesař.

CEVRO opět obsahuje také původní rozhovor. Tentokrát jsme se ptali švédského konzervativního politika a místopředsedy Evropské lidové strany, pana Bo Lundgrena.

Rubrika aktuálně dostává i tentokrát svému názvu a přináší například poznám-ku Petra Nečase k teroristickému útoku a ve Španělsku a jeho dopadu na evropskou bezpečnostní situaci.
Pokračují i další dva seriály. V rámci cyklu 15 let poté se tentokrát podíváme do země, která stále nemá tolik štěstí jako země střední a východní Evropy a komunismus v ní stále vládne. Situaci na Kubě z vlastní zkušenosti popisuje poslanec Petr Bratský. Ke konci se chýlí naše putování českou konzervativní a liberální historií. Jedno z posledních zastavení je věnováno československému protikomunistickému exilu.

Činnost Liberálně-konzervativní akademie CEVRO byla v posledním měsíci natolik bohatá, že jsme museli v březnovém čísle rozšířit rozsah rubriky O CEVRO. Najdete v ní čtyři příspěvky o akcích CEVRO. Vévodí jim reportáž z druhého ročníku konference Forum Populini, která měla tentokrát podtitul Evropská agenda. I tentokrát se konference zúčastnila celá řada klíčových politiků evropských pravicových stran.

V rubrice Hyde Park bych připomněl příspěvek primátora Hradce Králové Oldřicha Vlasáka, který se věnuje velmi málo známé činnosti českých zástupců ve Výboru regionů.