Únor

06. dubna 2004 - Petr Sokol
06 Dub

ODS svolala mimořádně PS kvůli obsazování míst v EU
Občanští demokraté požádali o svolání mimořádné schůze sněmovny. Od vlády na ní chtěli požadovat, aby objasnila, na základě jakých kritérií obsazuje místa vyhrazená České republice v orgánech EU. Tento bod chtěla ODS prosadit již na program řádné únorové schůze, kluby ČSSD a US-DEU to ale vetovaly.
ODS má však dostatek hlasů na to, aby mimořádnou schůzi sama iniciovala. Poslanecký klub ODS má 57 členů.
Se sbíráním podpisů, kterých musí být nejméně čtyřicet, začali poslanci ODS 25. února.
Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny byla následně skutečně svolána, a to na 2. března. Schůze, kde měla vláda na žádost ODS vysvětlovat výběr kandidátů do orgánů Evropské unie, však ani nezačala. Poslanci vládní většiny totiž neschválili její program.
Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý prohlásil, že premiér nekonzultoval nominaci českého zástupce v Evropské komisi s ostatními stranami, i když to slíbil. ODS podle Tlustého chtěla na mimořádné schůzi diskutovat o postupu, jak vybírat české zástupce do institucí EU a jak do budoucna zabránit ostudě, kterou svojí nečekanou rezignací na funkci eurokomisaře způsobil republice poslanec ČSSD Miloš Kužvart.

Odmítnutí nominace Pavla Teličky
ODS vyslovila 1. března svůj názor, že předseda ČSSD neprojevil vůli vážně jednat o jiných návrzích na evropského komisaře za ČR, než je návrh části vládní koalice na stávajícího velvyslance při Evropské komisi Pavla Teličku. Takový přístup ODS důrazně odmítla.
ODS konstatovala, že návrh na Pavla Teličku nemá podporu ODS. Jako bývalý hlavní vyjednavač o vstupu ČR do Evropské unie je spoluzodpovědný za dojednané podmínky, které se v mnoha ohledech stále více ukazují jako problematické a nevýhodné.
Některá fakta z jeho minulosti navíc mohou být důvodem jeho slabé podpory v Evropském parlamentu, zejména v nejsilnější parlamentní frakci EPP-ED (Evropská lidová strana-Evropští demokraté).
ODS trvá na tom, aby jmenování komisaře za ČR na řádné pětileté volební období, které započne podzimem 2004, respektovalo výsledky voleb do Evropského parlamentu a následující rozložení politických sil v Evropském parlamentu. V opačném případě poslanci ODS v EP takovou nominaci nepodpoří.
ODS bude trvat na tom, aby vláda seznámila sněmovnu i veřejnost se způsobem nominací zástupců ČR do vrcholných funkcí v evropských orgánech, protože vzbuzuje oprávněné pochyby.

M. Topolánek ve Velké Británii
Ve dnech 8. až 9. března vykonal předseda Občanské demokratické strany Mirek Topolánek pracovní návštěvu Velké Británie. Setkal se s vládními i opozičními politiky a také se zástupci podnikatelských kruhů.
Tématy jednání se stala zejména situace v Evropské unii po rozšíření, budoucí architektura Evropské unie, restrikce na britském trhu práce vůči našim občanům po vstupu do Unie i další ekonomické a bezpečnostní otázky.
S předsedou britské opoziční Konzervativní strany Michaelem Howardem, s níž pojí ODS podobné názory na evropskou integraci, jednal předseda ODS Mirek Topolánek zejména o možné spolupráci na půdě Evropského parlamentu po evropských volbách.

První poslanec odešel z US-DEU
Poslanec Tomáš Vrbík vystoupil 3. března z Unie svobody-DEU. Rozhodl se ale zůstat v jejím poslaneckém klubu jako nezávislý poslanec.
Konzultant a bývalý šéf pražské organizace US-DEU Tomáš Vrbík loni v dolní komoře vystřídal poslankyni US-DEU Hanu Marvanovou, která se mandátu v PS vzdala z rodinných důvodů. Dříve proslul jako nesmlouvavý kritik stranického vedení, jemuž vyčítal společnou vládu se sociálními demokraty a lidovci.
Velmi kritický byl také vůči reformě veřejných financí. Některé její body jsou podle něj v rozporu s volebním programem unie. V září 2003 při hlasování o reformě chyběl, neboť byl vypárován za poslance Petra Kotta. Nezúčastnil se ani prosincového hlasování o státním rozpočtu na letošní rok.

Volání po sjezdu US-DEU
Pražská organizace US-DEU, které odcházející poslanec T. Vrbík šéfoval, požadovala od 4. března okamžité svolání mimořádného volebního sjezdu.
Také unionisté z hlavního města vyzvali Mareše a další členy vedení, aby přijali osobní odpovědnost za stav strany, které průzkumy dávají mizivou šanci dostat se do sněmovny i Evropského parlamentu. Krajský výbor US-DEU Praha požádal vedení strany, aby vyvodilo závěry z trvale nízkých preferencí strany, odlivu členské základny a rezignace Tomáše Vrbíka na členství v US-DEU. Krajský výbor žádal o svolání mimořádného republikového shromáždění v nejkratším možném termínu. Po Vrbíkovi dočasně řídí pražskou unii Zdeněk Davídek, místostarosta Prahy 9.
Členka pražského výboru a předsedkyně Pravicové platformy US-DEU Zdenka Dubová uvedla, že vedení US-DEU se nedrží původního liberálního programu Unie svobody a výtky členské základny dlouhodobě bagatelizuje.
Pokud se nestane nějaká rychlá změna, pak je podle jejího názoru ohrožena sama existence poslaneckého klubu US-DEU. Z. Dubová, která dlouhodobě kritizuje politiku vedení US-DEU, Vrbíkův krok schvaluje, poslanec má podle ní především respektovat program, za nějž byl zvolen. Někteří řadoví unionisté podle ní nebudou ani svůj odchod ze strany vyhlašovat veřejně – ke konci března prostě jen nezaplatí členské příspěvky, a automaticky tím přestanou být členy strany.

US-DEU opouští i Marian Bielesz
Poslanec Marian Bielesz se rozhodl 5. března vystoupit z Unie svobody-DEU. V poslaneckém klubu i on zůstává. Bielesz je už druhým poslancem US-DEU, který se k takovému kroku odhodlal. M. Bielesz prohlásil, že nechce, aby současná koaliční vláda padla, protože v současné situaci nevidí lepší řešení. Vláda by podle Bielesze měla nyní hledat takové kompromisy, aby i Unie svobody mohla naplnit svůj volební program. Pokud se navzdory jeho a zřejmě i Vrbíkově ochotě uzavírat kompromisní řešení, sociální demokraté rozhodnou pro menšinovou vládu s podporou KSČM, bude to jen rozhodnutí ČSSD, upozornil Bielesz.