Sociální stát - sen nebo noční můra?

05. května 2004 - Petr Sokol
05 Kvě

Konferenci o sociálním státu uspořádala Liberálně-konzervativní akademie CEVRO ve spolupráci s Nadací Konrada Adenauera a Vysokou školou Jana Amose Komenského. Konference s názvem „Sociální stát – sen či noční můra?“ se uskutečnila 22. dubna 2004 v Grégrově sále Obecního domu v Praze. Internetovým mediálním partnerem konference byl server Česká média.

K tématu, které je zvlášť posledních šest let, v České republice velmi aktuální předneslo své příspěvky několik špičkových českých odborníků. Smyslem akce bylo rozpoutat zasvěcenou společenskou diskusi o zkušenostech s politikou sociálně-demokratických vlád, jejich perspektivou a tendencemi v souvislosti se vstupem ČR do EU. Konference byla rozčleněna do tří tématických bloků. Ještě před nimi pozdravil předseda správní rady CEVRO  Ivan Langer a reprezentanka  Nadace Konráda Adenauera Irena Homolová.

V ekonomickém bloku, který nesl podtitul „Sociální stát jako hospodářská past“ vystoupili děkan Národohospodářské fakulty a prezident Liberálního institutu Jiří Schwarz a ekonomický analytik společnosti PPF Pavel Kohout. Tento blok se nesl ve znamení výroku J. Schwarze, že stát se v sociálním státě snaží pomáhat všem, čímž ale ve výsledku vlastně efektivně nepomáhá nikomu. Skutečně sociální je podle něho pouze tržní systém.

Druhou část konference tvořil politologický blok s podtitulem „Sociální stát a mýtus politické svobody“. V jeho rámci své příspěvky přednesli politolog Jan Holzer z Fakulty sociálních studií na Masarykově univerzitě a Jan Outlý z Vysoké školy J. A. Komenského.

Závěr podnětné konference obstaral mediální blok, který pořadatelé pojmenovali „Sociální stát a ochočená média“. K mediální oblasti se vyjádřili  Petr Žantovský z Institutu mediální komunikace na Vysoké škole J. A. Komenského  a  Radim Hreha z internetového serveru Česká média.

Příspěvky z konference budou publikovány formou sborníku CEVRO.