CEVRO opět v Ostravě

02. Června 2004 - Ladislav Mrklas
02 Čer

Ve středu 12. května uspořádalo CEVRO další výjezd do metropole Moravskoslezského kraje. Tématem obou akcí, které se v rámci tohoto výjezdu uskutečnily, byla předběžná „Ekonomická bilance našeho vstupu do Evropské unie“. Pozvání CEVRO tentokrát přijal ředitel Centra pro ekonomiku a politiku a ekonomický poradce prezidenta republiky Petr Mach.

Na odpolední přednášku Petra Macha pořádanou ve spolupráci s Ekonomickou fakultou Vysoké školy báňské přišlo na 120 studentů a pedagogů ostravských vysokých škol a dalších zájemců z řad odborné veřejnosti. Ve své -před-náš-ce (viz téma květnového časopisu) se Petr Mach věnoval zejména vybraným rozpočtovým, finančním a také některým nefinančním aspektům našeho přistoupení. Přednáška byla velmi otevřená, stejně jako následná diskuse, během které se ukázalo, že nálady odborné veřejnosti začínají být nepoměrně méně optimistické, než tomu bylo v době před loňským referendem. Při pohledu na prezentovaná čísla se ostatně není čemu divit.

V podvečer pak Petr Mach spolu s kandidátem ODS do Evropského parlamentu Ivanem Knížátkem diskutovali na stejné téma s veřejností, která přišla na druhé setkání v rámci „Diskusního fóra Modrý dům“, organizovaného ve spolupráci s moravskoslezskou ODS. I zde padaly dotazy, v mnohém podobné odpolední diskusi na akademické půdě.

Během své cesty do Ostravy stihnul Petr Mach také odpovědět na dotazy novinářů stran obligací, které se právě v tom čase rozhodla vydat ostravská radnice, vedená koalicí ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.