Duben

02. Června 2004 - Petr Sokol
02 Čer

ODS ke kauze soudce Berky
ODS přijala s velikým znepokojením informace o tom, že kriminalisté podezřívají vicepremiérova náměstka Františka Kozla a šéfa kanceláře Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šišu z ovlivňování vyšetřování ústeckého soudce Jiřího Berky. ODS konstatuje, že se tak potvrzují její nejhlubší obavy, že soudy, státní zástupci i policie jsou v poslední době mnohdy politickou mocí manipulovány.
ODS současně žádá ministra vnitra Stanislava Grosse, aby veřejnosti vysvětlil, jak je možné, že z policejních zdrojů unikají informace, které mohou být následně politicky zneužívány. ODS současně z údivem zjišťuje, že v tomto případě nebyla okamžitě uvalena na oba podezřelé předběžná vazba, tak jako v některých jiných případech.
ODS dále konstatuje, že v civilizovaném světě by po takovémto flagrantním porušení úředních postupů následovalo okamžité personální zemětřesení, a proto žádá premiéra Špidlu, aby z tohoto případu vyvodil okamžité důsledky.

Proti zvyšování daňové zátěže
Občanská demokratická strana deklarovala 20. dubna, že nepodpoří novelu zákona o DPH. ODS principiálně odmítá další zvyšování daňové zátěže, o které jde v novele především. Zejména proto, že vláda zvýšené daňové výnosy nehodlá investovat zpět do ekonomiky, ale opět je hodlá projídat, tentokrát v rámci tzv. kompenzačních opatření. ODS konstatovala, že Špidlův kabinet nebyl schopen připravit evropskou novelu o DPH včas a výrazně tak narušil ekonomické prostředí v ČR, na což doplatí především čeští podnikatelé.
ODS nehodlá přebírat odpovědnost za chyby Špidlovy vlády a důrazně upozorila na skutečnost, že vážné potíže v zahraničním obchodě a ve výběru daní vznikly především pozdním předložením novely vládou a účelovým spojením tzv. euronovely s politicky motivovanými změnami. Podnikatelé a finanční úřady potřebují na řádnou přípravu agendy, související s touto novelou, minimálně šest měsíců času. ODS konstatovala, že poslední pokusy nazývat nepromyšlené výpady vlády do ekonomiky tzv. reformou veřejných financí tímto krokem vzaly definitivně za své. Nejde už pouze o zvyšování daní a zdražování, vláda svoji pasivitou tentokráte navíc vnesla totální rozkol do již tak narušeného podnikatelského prostředí.
Občanští demokraté proto požádali Vladimíra Špidlu, aby opustil politiku konfrontace, arogance a manipulace s jednacím řádem PS, a vládu, aby okamžitě předložila čistou harmonizační novelu zákona o DPH.

Návrh zákona o vojenských újezdech
Předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR předložili poslanci ODS návrh zákona o přechodu vlastnického práva k nemovitému majetku na území bývalých vojenských újezdů Milovice-Mladá a Ralsko z České republiky na kraje a obce. Pod návrhem zákona jsou podpisy poslanců ODS Hynka Fajmona, Tomáše Hasila, Libora Ježka, Milana Cabrnocha, Tomáše Teplíka a Vlastimila Tlustého.
Cílem navrhovaného zákona je realizace přechodu vlastnického práva státu ve prospěch příslušných územních samospráv. Veškeré pozemky pod bývalými letišti na území vojenských újezdů Milovice-Mladá a Ralsko by účinností zákona, dle územní působnosti, přešly do vlastnictví Středočeského a Libereckého kraje. Ostatní nemovitosti by pak byly převedeny do vlastnictví obcí, v jejichž katastrálním území se tyto nemovitosti nacházejí.
Příslušné obce a kraje jsou se situací v oblasti nejlépe seznámeny, a proto mohou případnou privatizaci řešit daleko pružněji a prostředky takto získané se budou vracet zpět do příslušného regionu.

Jednání výkonné rady
Výkonná rada ODS konstatovala 18. května, že ani ČR, ani její občané nemají v Evropské unii rovnoprávné postavení srovnatelné s občany starých členských států. Proto jde ODS do evropských voleb s programem „Stejné šance pro všechny.“ Občanští demokraté nechtějí žádná privilegia ale rovné podmínky pro Českou republiku a všechny její občany.
Výkonná rada ODS označila výsledek volby předsedy KSČM za potvrzení faktu, že tato strana ustrnula v temné minulosti a je nereformovatelná.
Členové výkonné rady rovněž vyjadřili údiv a nespokojenost s dosavadním působením ministra J. Kubinyiho v čele resortu. Dosavadní kroky nového ministra jsou podle jejich usnesení potvrzením dlouhodobé neschopnosti ČSSD řešit kritickou situaci v našem zdravotnictví.

J. Kochan novým poslancem
V úvodu schůze Poslanecké sněmovny složil 11. května slib nový poslanec ODS Josef Kochan. Nahradil svého stranického kolegu Jiřího Patočku, který se vzdal mandátu o týden dříve ze zdravotních důvodů.
Osmapadesátiletý lékař a trutnovský zastupitel Kochan je úplným poslaneckým nováčkem. V dolní komoře ani ve vysoké politice se zatím neobjevil. Do sněmovny sice kandidoval v roce 2002, ale neuspěl. Politicky aktivní je na komunální úrovni. Třetí volební období je členem trutnovského městského zastupitelstva. Dříve pracoval v Oblastní nemocnici v Trutnově, teď má soukromou praxi.

Další kandidáti do Senátu
Výkonná rada ODS 18. května schválila další kandidáty pro volby do Senátu PČR, které se uskuteční letos na podzim. V karlovarském volebním obvodu č. 1 schválila Václava Heřmana. Ve volebním obvodu č. 4, který má sídlo v Mostě bude kandidovat JUDr. Hana Jeníčková. Ve volebním obvodu Plzeň – jih (č. 7) se o hlasy voličů bude ucházet primátor Plzně Ing. Jiří Šneberger. V českokrumlovském volebním obvodu v primárních volbách uspěl starosta Hluboké nad Vltavou Ing. Tomáš Jirsa. V táborském obvodě bude senátorské křeslo obhajovat Mgr. Pavel Eybert. Na Berounsku se mandát pokusí získat Jiří Oberfalzer. V Mělníce ODS nominovala Jiřího Nedomu. Ústecká ODS vysílá do letošních senátních voleb ve volebním obvodu č. 31 třiapadesátiletého lékaře Pavla Sušického. Volební obvod č. 40 se sídlem v Kutné Hoře bude místem, kde se senátorské křeslo pokusí získat stínový ministr životního prostředí prof. Bedřich Moldan. Ve volebním obvodu č. 58, který tvoří část Brna, bude už po roce své místo získané v doplňovacích volbách obhajovat fotbalový trenér Karel Jarůšek.