Ne 1:0, ale 3:0!

13. července 2004 - Ivan Langer
13 Červ

Hektický příval událostí nijak nenasvědčuje tomu, že by nás letos měla čekat typická okurková sezóna. Ano, je pravda, že EURO se skvělými výkony našich fotbalistů za pár dní skončí, stejně jako již skončila soutěž o první českou SuperStar. Pomalu odezní i poslední tóny prvních eurovoleb. US-DEU stvrdí svůj konec, ať už bude její volba jakákoliv.

Přes léto budou vrcholit přípravy na olympiádu v Aténách, kde bude naše země mít nejedno želízko v ohni. Proběhne celá řada open-air koncertů, Shakespearovské slavnosti, u nás v Olomouci Flora. Školy chystají nový učební rok, mezi nimi i CEVRO, které připravuje druhý ročník Liberálně-konzervativní akademie.

Ani politika nezůstane pozadu. Jak by taky mohla, když nás letos čekají ještě dvoje volby? A to ještě nevíme, s jakou vládou vstoupíme do nového školního roku. Vládu však nechme vládou, byť to je nepochybně věc důležitá. Soustřeďme se spíše na ony dvoje letošní zbývající volby.

ODS již letos jednou zvítězila. Jenže vítězství v eurovolbách, jakkoli určitě důležité, je „jen“ vedením 1:0 ve 30. minutě fotbalového utkání. Tedy dobrý začátek: dali jsme první důležitý gól a tudíž nemusíme dokořán otevírat naši obranu. Ale závěrečný hvizd píšťalky je zatím v nedohlednu. Jen výrazné vítězství v senátních volbách nám zajistí možnost levicové Sněmovně vracet všechny socialistické výplody a tak aspoň zpomalovat „sociálně korupční“ smršť, kterou jakákoli vláda v čele s ČSSD před parlamentními volbami nepochybně spustí. Jen zisk drtivé většiny hejtmanů a účast ve všech krajských radách zabrání socialistickým rozhazovačným experimentům na krajské úrovni a posilování spolupráce ČSSD a komunistů. Takové vítězství navíc dá jasný signál, že ODS je tím, kdo má dnes největší koaliční potenciál, umí se dohodnout a chce se dohodnout.

Vítězství v eurovolbách je skvělé. Buďme za něj rádi. Ale jen ono nestačí. Nemůžeme jen bránit dosažený stav. I proto, že soupeř ještě zdaleka neukázal, co všechno umí (byť nový, komunální díl akce „čisté ruce“ je hodně cinklým esem z ušmudlaného rukávu). Dobře víme, že v nečestné hře jsou naši soupeři opravdovými přeborníky. Na podzim nám nic nespadne samo do klína. Až do konce půjde o těžký boj. Letní měsíce musíme využít nejen k zasloužené regeneraci sil, ale i k usilovnému přemýšlení, s jakou taktikou vyrukujeme do dalších minut boje. Tak, aby to na konci roku bylo 3:0.

Přeji Vám klidné a inspirující léto!