Vladimír Špidla zklamal – nepřekvapil

05. listopadu 2004 - Milan Cabrnoch
05 List

V Evropském parlamentu proběhla slyšení kandidátů na členy nové Barrosovy Evropské komise. Shodou okolností byl prvním právě český kandidát, donedávna premiér ČR a předseda vládní ČSSD Vladimír Špidla.

Slyšení proběhlo za velkého zájmu médií. Dokonce jej v přímém přenosu i českým divákům zprostředkovala Česká televize. Zájem poslanců byl relativně menší, zvláště na počátku slyšení. Vystoupení Vladimíra Špidly mne nepřekvapilo. Odpovědi byly ploché, prázdné, nevýrazné, velmi obecné. Dá se říci, že kandidát posluchačům nesdělil nic. Odpovídal velmi obecně, bez projevů vlastního zájmu či bez toho, že by dal posluchačům nahlédnout do svých plánů.
Někteří členové výboru označili dokonce odpovědi Vladimíra Špidly za podvod. Uvážíme-li, že se kvůli slyšení sjeli ze všech koutů Evropy, není se čemu divit – na většinu otázek obdrželi odpovědi typu: „budu se o to zajímat, tuto oblast pokládám za prioritu, seznámím se s tímto problémem“. Žádná konkrétní odpověď typu „můj názor je takový a makový, předložím takový návrh do tehdy a tehdy“ se nekonala. Po ukončení slyšení jsem se ptal kolegů, s čím v projevu pana Špidly souhlasili či nesouhlasili. Odpověď – Špidla neřekl nic, s čím by se dalo souhlasit, ale také nic, s čím by se souhlasit nedalo. Zkrátka – velmi formální a vpravdě ztracené tři hodiny.

Opakuji, že nejsem překvapen. Naše země, respektive tato vláda, nevyslala do EU odborníka, který se na takovou práci léta připravoval. Nevyslali jsme do Bruselu člověka, který problematiku EU zná a je připraven v ní pracovat. Místo evropského komisaře posloužilo ČSSD celkem náhodou k vyřešení Nerudovské „kam s ním?“.

Vladimír Špidla jistě problematiku zaměstnanosti, sociálních věcí a rovných příležitostí dobře zná. Vždyť pracoval několik let jako ředitel úřadu práce, potom dva roky předsedal sněmovnímu výboru pro sociální politiku, čtyři roky šéfoval ministerstvu práce a sociálních věcí a dva roky předsedal vládě. O to větším překvapením je prázdnost a formálnost téměř všech jeho odpovědí. Během slyšení vypadal, že na něho doléhá velká odpovědnost, kterou přijal, a že nechce poslancům dát žádnou záminku k nesouhlasu či přímé konfrontaci. Prostě se necítí jistý a obává se sporu.

Pozici ČR v EU náš kandidát na komisaře neposiluje. Nakonec ale bude zřejmě Špidla spolu s celou komisí Parlamentem díky předchozím politickým dohodám akceptován. Nestane se tak evropským komisařem proto, že by na české politické scéně uspěl, ale právě proto, že na ní neuspěl.