Září

05. listopadu 2004 - Petr Sokol
05 List

Výkonná rada o sbližování ČSSD s KSČM
Výkonná rada ODS se 4. října 2004 usnesla ke vztahům ČSSD a KSČM. VR ODS konstatovala, že ČSSD se pod vedením S. Grosse nebezpečně sbližuje s KSČM. Tento fakt lze dokumentovat na společném hlasovaní těchto stran v PSP ČR ve věci vyrovnání restitučních nároků. Znepokojivé jsou rovněž výzvy ke vzájemné podpoře těchto stran v senátních volbách. Tento vývoj připomíná situaci začátku roku 1948.
Rada se rovněž usnesla ve věci podzimní volební kampaně. ODS za poslední čtyři roky v krajských zastupitelstvech odvedla dobrou práci. ODS voličům představuje nejzkušenější kandidáty na funkce hejtmanů, radních a zastupitelů. ODS je rovněž připravena obhájit své pozice v Senátu ČR.
VR ODS dále zásadně nesouhlasí se zakonem o vypořádání restitučních náro-ků. Tento zákon považujeme za faktickou druhou vlnu bolševické kolektivizace českého venkova. ODS využije v boji proti tomuto zákonu všechny možnosti včetně stížnosti k Ústavnímu soudu ČR. Vyzýváme politiky KDU-ČSL a US-DEU, aby se k tomuto postupu připojili.

Modrá šance pro slušné lidi
ODS 30. září představila další z řady koncepčních dokumentů svých stínových ministrů. V pořadí již devátý koncepční materiál předložil stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer, a to pod názvem Modrá šance pro slušné lidi.
Stále častěji – na základě osobních zkušeností z jednání na úřadech, z přístupu policie, z rozhodnutí soudu – jsme svědky pochybností o tom, zda náš stát slušné lidi opravdu chrání. Tento stav nelze nazvat jinak než krize důvěry občanů ve stát!
Modrá šance pro slušné lidi analyzuje příčiny této krize důvěry a současně navrhuje konkrétní způsoby jejího řešení. A to na základě teze – stát musí sloužit, ne vládnout!
Modrá šance pro slušné lidi přináší vizi moderního a bezpečného státu. Státu, ve kterém se vyplatí být slušným člověkem. Podle stínového ministra vnitra ODS I. Langera vše začíná a končí v lidech, ve znalosti jejich role a v motivaci.
Modrá šance pro slušné lidi odpovídá na otázku – jak obnovit důvěru v Policii ČR. Pro policii platí, podle stínového ministra vnitra ODS, více než kde jinde princip pozitivní a negativní motivace – dobrá odměna za profesionální práci, nekompromisní trest za selhání.
Modra šance pro slušné lidi rovněž řeší otázku – jak se vypořádat s rostoucí byrokracii. Řešení vychází podle Ivana Langera ze systémového přístupu obsa-ženého v tzv. Desateru moderní veřejné správy, a to z odstraňovaní příčin růstu byrokracie.
Cílem Moderní veřejné správy podle ODS není jen mechanické propouštění lidí. Cílem je méně úředníků s jasnou motivací a s vyššími platy, kteří dokáží být občanům více užiteční než dosud.

ODS ke kauze Kořistka
ODS se 12. října oficiálně vyslovila k vývoji kolem případu poslance Kořistky a jeho obvinění. Postup policie v kauze Kořistka byl podle ODS účelový, neobjektivní, neprofesionální a nezákonný.
Tento konkrétní postup dále prohlubuje nedůvěru občanů v práci policie a prosazování práva v naší zemi.
ODS trvá na usnesení svého grémia ze dne 30. září 2004, které žádá v případě prokázání neadekvátního postupu policie vyvození personální a politické odpovědnosti vůči policejnímu prezidentovi a ministru vnitra.

Zahradil na konzervativní konferenci
První místopředseda ODS Jan Zahradil se 5. a 6. října zúčastnil výroční konference britské opoziční Konzervativní strany v Bournemouthu, kde přednesl dva projevy.
Spolu s britským stínovým ministrem zahraničí M. Ancramem na „fringe meetingu“, zaměřeném na odmítnutí tzv. evropské Ústavy.
6. října pak vystoupil během hlavního konferenčního programu v sekci věnované zahraniční a evropské politice. ODS je spolu s britskou konzervativní stranou autonomní součástí nejsilnější frakce v Evropském parlamentu EPP-ED (Evropská lidová strana-Evropští demokraté).

ODS má 27 senátorů
Sedmapadesátiletý podnikatel a zastupitel městské části Praha 4 František Příhoda z ODS se stal v doplňovacích volbách do Senátu v Praze 4 novým senátorem. V obou kolech voleb jasně zvítězil před svým největším konkurentem – filozofem Erazimem Kohákem z vládní ČSSD. Ve druhém kole porazil Příhoda v Praze 4 Koháka z ČSSD poměrem 60 ku 40. Volebního finále se zúčastnilo 15,21 procenta voličů, téměř o pět procent méně než o týden dříve.
V Senátu slíbil „zabránit vládnoucí ČSSD napáchat ještě větší škody“, spolu s celou ODS chce předkládat návrhy, které ulehčí život živnostníkům. Je si jist, že „jednotlivec, jakkoli by byl silnou osobností, nemůže prosadit žádnou převratnou myšlenku“.
V horní parlamentní komoře by se rád zapojil do práce výboru pro územní rozvoj, případně hospodářského výboru. Jeho prioritou je napomoci zlepšení podnikatelského prostředí, zejména s ohledem na drobné podnikatele.
František Příhoda se narodil 16. září 1947 v Praze. Vystudoval střední průmyslovou školu grafickou. Pracoval v tiskárnách, v bytovém podniku a nyní je spolumajitelem stavebně-topenářské firmy.
V zastupitelstvu městské části Praha 4 je členem kontrolního výboru a komisí pro životní prostředí a pro domy s pečovatelskou službou. Od roku 2000 je členem ODS.
Jen těsně unikl ODS druhý mandát v doplňovacích volbách, když podnikatel kandidující za občanské demokraty, -Ja-roslav Pařík, prohrál ve druhém kole ve znojemském volebním obvodě o 800 hlasů.