Úvodník

10. prosince 2004 - Petr Sokol
10 Pro

Právě se Vám dostává do ruky listopadové číslo časopisu CEVRO. Měsíc listopad u nás už asi navždy bude spojen s bojem proti totalitním režimům. Listopad 1939 připomíná odpor proti nacismu, listopad 1989 pád komunismu a návrat svobody do naší země. Právě 15. výročí tohoto převratného okamžiku se stalo také hlavním tématem listopadového vydání CEVRO. Nase sdružení CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie uspořádalo k tomuto datu mezinárodní konferenci s hvězdným obsazením a časopis CEVRO z ní přináší podrobnou reportáž. Tu navíc doplňuje příspěvek Mirka Topolánka ze zmíněné konference. Liberálně-konzervativní akademie CEVRO se ale ve svých aktivitách již tradičně neomezuje jen na Prahu, a tak není divu, že akce k připomenutí 17. listopadu proběhly i v Ostravě a Plzni. I o nich se dočtete v tomto čísle.
Čtyři originální úvahy z různých oblastí politiky znovu přináší rubrika Aktuálně.

Vědomostní kvíz tentokrát prověří Vaše znalosti o politice a historii Spojených států amerických. A nemůže chybět ani křížovka.
Evropskou unií těchto týdnů hýbe nejenom nová komise a schvalování tzv. Evropské ústavy, ale také otázka „Kam s ním?“, která se tentokrát týká Turecka a jeho případného členství v EU. Pohled na tento problém nechybí díky článku M. Frischové ani na stránkách CEVRO.

Velmi aktuální nádech má i článek v rubrice Zahraniční inspirace. Ta tentokrát upřela pozornost na Ukrajinu, která v těchto dnech prožívá to, co Češi, Moravané a Slezané před přesně 15 lety. Takže se vlastně vracíme k hlavnímu tématu tohoto čísla.

Závěrem musím zmínit vzrůstající počet diskusních příspěvků komentujících články v časopisu CEVRO, což nás samozřejmě velmi těší.