Socialisti zkazí, na co sáhnou

10. prosince 2004 - Marek Benda
10 Pro

Od prvopočátečního obnovení základních principů demokratického právního státu se diskutuje o potřebě nové úpravy trestního práva. Všeobecná shoda panovala o potřebě zrušit komunistickou preferenci majetku a dát větší důraz na ochranu lidské osobnosti a její integrity. Konkrétně šlo o snížení nesmyslně vysokých trestů za majetkové delikty a o zpřísnění trestů za všechny útoky na člověka a jeho důstojnost (dnes je možné dostat za neproclení auta pět let a za znásilnění půl roku podmíněně).

Po dlouhých letech příprav nám vláda předložila nový trestní kodex. Jeho součástí byla i úprava trestní odpovědnosti právnických osob, což byl takový nesmysl, že ho sněmovna zamítla již v prvním čtení (a to se u vládních návrhů často nestává). Návrh, aby právnická osoba odpovídala i za trestné činy svých zaměstnanců, včetně takových absurdit, jako je třeba šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti, byl naprosto nesmyslný. Asi si každý z nás umí představit rozsah možné kriminalizace firem!

I návrh samotného trestního zákona je protknut socialistickou fascinací majetkem a potřebou jeho ochrany. Přestože původně autoři zákona opravdu usilovali o zpřísnění deliktů proti životu a zdraví, tak pozdější úpravy ve vládě dovedly návrh do nepřijatelného stavu.

Co si myslet o tom, že za těžké ublížení na zdraví hrozí stejný trest jako za krádež archiválie? Socialisté i v tomto návrhu pokračují ve své svaté válce proti podnikatelům a vůbec komukoliv, kdo si dokázal vydělat nějaké peníze. Mimo jiné prosazují další pokračování stalinské „přípravy trestného činu“. Jakékoliv kroky, které by někdy v budoucnu mohly vést ke spáchání trestného činu, mají být u většiny závažnějších trestných činů stíhány stejně jako jeho skutečné spáchání. Asi by se to dalo chápat v případě terorismu nebo vraždy, ale u ekonomické kriminality ponechání institutu přípravy znamená, že potenciálně je úplně každý kriminalizovatelný. Z toho, že se někdo možná chystal něco spáchat, je v hospodářských vztazích možno obvinit úplně každého.

Poslanci ODS udělají vše pro to, aby návrh trestního zákona nebyl schválen. Nezbývá než doufat, že se po dlouhé době opět dostáváme do pozice, kdy budeme schopni ovlivnit, aby zásadní kodexy řešily nejen pseudoproblémy, ale vyjadřovaly naši úctu k lidské důstojnosti každého člověka.