MEZINÁRODNÍ ČESKO-SLOVENSKO-POLSKÁ KONFERENCE

11. ledna 2005
11 Led

Ve středu 3. listopadu 2004 od 11.00 hodin pořádá CEVRO – Liberálně-konzervativní akademie celodenní česko-slovensko-polskou konferenci, konanou při příležitosti 15. výročí pádu komunistického režimu v bývalém Československu a dalších státech východního bloku.

Konference s názvem „15 let poté“ se uskuteční v Jednacím sálu Senátu Parlamentu České republiky. Záštitu nad konferencí převzal místopředseda Senátu a předseda Občanské demokratické strany Mirek Topolánek

Jako překvapení jsme pro účastníky konference připravili krátké vystoupení  Dr. Angely Merkelové, předsedkyně německé CDU, která promluví na úvod konference.

V Bloku I, nazvaném „Standardní nebo postkomunistická společnost?“, vystoupí přední politologové z České republiky, Slovenska a Polska. Rektor Masarykovy univerzity a profesor politologie Petr Fiala, profesor politologie z Univerzity Karlovy Miroslav Novák, slovenský sociolog a ředitel Inštitútu pre verejné otázky Michal Vašečka, polský politolog Zbigniew Krzysztyniak a sociolog ze Střediska empirických výzkumů (STEM) budou diskutovat o otázce, zda lze současnou Českou republiku, Slovensko a Polsko považovat za standardní demokratické společnosti, nebo zda jde stále ještě o postkomunistické společnosti s mnohými specifickými problémy.

Po společném obědě bude následovat Blok II, nazvaný „15 let poté – komunisté v nové ofenzívě?“. V diskusi o vyrovnávání se s komunistickým režimem a aktuálních hrozbách ze strany komunistů a komunistické ideologie představí svoje názory předseda správní rady slovenského Ústavu pamäti národa a bývalý federální ministr vnitra Ján Langoš, poslanec za ODS a studentský vůdce z listopadu 1989 Marek Benda, brněnský politolog a specialista na politický extremismus Miroslav Mareš, slovenský novinář Štefan Hríb, studentský vůdce z listopadu 1989 a autor knihy „Polojasno“ Václav Bartuška a člen vedení Konfederace politických vězňů ČR Čestmír Čejka. Po skončení bloku bude následovat závěrečná číše vína.


„Smyslem konference je rozpoutat zasvěcenou diskusi o charakteru české, slovenské a polské společnosti patnáct let po pádu komunistického režimu. V Česku a na Slovensku jsou dnes v parlamentech zastoupeny nereformované komunistické strany. V naší zemi se dokonce jedná o stranu, jež dlouhodobě patří mezi tři nejsilnější uskupení. Konference by tedy měla odpovědět také na otázky, zda se naše společnosti s komunismem dostatečně vyrovnaly, resp. jaká nebezpečí ze strany nereformovaných či naopak skrytě působících komunistů a jejich populistické ideologie aktuálně hrozí. Jména našich hostů jsou zárukou kvalitních informací a živé diskuse, říká Ladislav Mrklas, ředitel CEVRO.

Konference je součástí stejnojmenného projektu CEVRO, který probíhá od začátku roku 2004. Jeho smyslem je připomenout uplynulých patnáct let v životě české společnosti. Kromě konference jsou součástí projektu také texty v časopisu CEVRO, vycházejí v rubrice „15 let poté“, resp. dalších příbuzných rubrikách. CEVRO dále připravuje sérii setkání bývalých studentských vůdců z roku 1989 se současnými studenty vysokých a středních škol i veřejností. Tato setkání proběhnou v Ostravě (10. 11. 2004), Brně (11. 11. 2004) a Plzni (19. 11. 2004). Diskusních pořadů, které dostaly název „15 let poté aneb jak to tehdy prasklo“, se zúčastní bývalí studentští vůdcové Marek Benda, Martin Klíma a Ivan Langer. Jejich součástí bude také promítání dobových dokumentů z listopadu 1989.

 

 

 

 

02.11.2004
CEVRO