Hlasování „o ústavě“

25. února 2005 - Nina Škottová
25 Únor
Evropský parlament zažil na své lednové schůzi opět několik minut slávy. Po peripetiích kolem jmenování Barrosovy komise na sebe sbor více než sedmi stovek poslanců přilákal pozornost při projednávání tzv. evropské ústavy. Poslanci neprojednávali přímo text ústavy, jak to budou dělat některé národní parlamenty, ale pouze hodnotící zprávu. Přes tento fakt se projednávání hodnotící zprávy stalo pro většinu poslanců a zejména média jednoduše „hlasováním o evropské ústavě“. Tomu odpovídala i míra emocí, která dvoudenní projednávání zprávy doprovázela.

Euroskeptici z frakce Nezávislost a demokracie během hlasování vytáhli transparenty s anglickým heslem „not in my name“. Proti této prezentaci politického názoru zasáhl překvapivě rázně předseda Parlamentu, španělský socialista Josep Borrell Fontelles. Ten nařídil parlamentní ochrance transparenty poslancům zabavit, což se neobešlo bez křiku a hlasité kritiky poslanců euroskeptické frakce. Na chodbě před zasedací síní Parlamentu dokonce došlo k potyčce mezi zaměstnanci frakce a parlamentní ochrankou.

Nerovný metr předsedy Evropského parlamentu lze demonstrovat na srovnání se situací z prosincové schůze. Na ní se projednávalo další ožehavé téma – zahájení rozhovorů o vstupu Turecka do EU. I tehdy se při hlasování v rukou některých poslanců, a to zejména členů frakce Zelených, objevily transparenty. Nesly nápis „Turecko ano“. V tomto případě ale předsedající schůze žádný zásah proti poslancům takto vyjadřujícím svůj názor nepožadoval.

Zásah proti „protievropským“ transparentům nebyl jediným projevem nervozity ze strany skalních zastánců tzv. evropské ústavy. Také samotný průběh hlasování o zprávě měl své nedostatky. V průběhu hlasování o pozměňovacích návrzích předseda Evropského parlamentu Borrell například ignoroval poznámky několika poslanců, že jim nefunguje hlasovací zařízení a provedl poslance sérií hlasování až po hlasování o zprávě doslova tryskem.

Všichni poslanci zvolení do Evropského parlamentu za ODS hlasovali proti znění zprávy, která návrh tzv. evropské ústavy velmi vychvalovala. Jejich hlasy však nic nezměnily na faktu, že Evropský parlament zprávu schválil a vyjádřil tak nepřímo i souhlas s textem ústavy.