Prosinec – Leden 2005

25. února 2005 - Petr Sokol
25 Únor

První letošní zasedání výkonné rady
Výkonná rada ODS vyzvala 10. ledna klub evropských poslanců ODS, aby se na nadcházejícím zasedání Evropského parlamentu vyslovil proti návrhu evropské ústavy. Rada rovněž oznámila, že ODS v nejbližších dnech předloží vlastní návrh ústavního zákona o jednorázovém referendu k evropské ústavě, aby mohlo proběhnout do konce roku 2005.

Rada dále schválila uvolnění částky 200 tisíc korun na poskytnutí pomoci postiženým oblastem v Asii.
VR ODS konstatovala také, že současná koaliční vláda nezvládá ani běžné operativní problémy, způsobené mj. jejím špatným vyjednáváním s EU – např. opožděně reaguje na zavedení elektronického výkonového zpoplatnění nákladní dopravy v sousedních zemích.

Výkonná rada navrhla předsedovi ODS jmenovat hlavním manažerem Občanské demokratické strany ing. Jaroslava Jurečku.

Grossův Mlýn
ODS vyjádřila vážné znepokojení nad informacemi o existenci tzv. policejního týmu Mlýn, který přímo podléhal bývalému ministru vnitra Stanislavu Grossovi. Podle názoru ODS se tak potvrdily její obavy o jeho nestandardním využívaní policejních složek.

Pokud se prokáže, že byl zřízením týmu Mlýn a jeho činností porušen zákon, bude ODS požadovat vyvození osobní, politické, případně trestně-právní zodpovědnosti jak Stanislava Grosse, tak dalších zúčastněných osob.

Novela zákona o „švarcsystému“
ODS považuje ustanovení, podle něhož je firma povinna zajišťovat plnění běžných úkolů vyplývajících z předmětu její činnosti svými zaměstnanci, tj. zákaz tzv. „švarcsystému“, za omezování svobodného podnikání a smluvní volnosti. Tento zákaz je v zemích EU naprosto neobvyklý, je na hranici ústavnosti a komplikuje život desítkám tisíců živnostníků i firem. Ve svém důsledku pak zvyšuje nezaměstnanost a brání rozvoji malých a středních firem.

ODS proto navrhuje v Senátu právní úpravu, která tuto nesmyslnou regulaci podnikání zruší.

ODS současně vyzvala úřady práce, aby provedly kontroly ve všech poslaneckých a senátorských kancelářích, protože Parlament ČR masově tzv. „švarcsystém“ využívá.

Jednotně proti evropské ústavě
Devítičlenný poslanecký klub ODS v Evropském parlamentu 12. ledna hlasoval jednotně proti přijetí evropské ústavy.

Na jmenném seznamu výsledku hlasovaní se však neobjevila (z technických příčin) jména dvou evropských poslanců ODS – N. Škottové a O. Vlasáka – ač byli oba na hlasovaní přítomni a hlasovali proti evropské ústavě. Proto zaslali oba jmenovaní na předepsaném formuláři informaci o svém negativním hlasování předsedovi Evropského parlamentu Josepu Borrelovi s žádostí o dodatečné zařazení na seznam výsledků hlasování.

Předseda ODS na konferenci SME
Ve čtvrtek 20. ledna 2005 navštívil předseda ODS Mirek Topolánek Maďarsko. V rámci pracovní návštěvy se zúčastnil odborné konference Evropské asociace pro ekonomickou a hospodářskou podporu malých a středních podniků (SME-Union) v Budapešti, kde vystoupil s hlavním projevem na téma liberalizace trhu energetiky v ČR a EU.

Předseda ODS jednal také s bývalým předsedou Evropské komise a současným předsedou Evropské asociace pro ekonomickou a hospodářskou podporu malých a středních podniků Jacquesem Santerem.

Dále se setkal s bývalým maďarským premiérem, v současné době opozičním lídrem a předsedou nejsilnější pravicové politické strany Fidesz, Viktorem Orbánem.

Návštěva Maďarska byla již druhou zahraniční cestou Mirka Topolánka v lednu tohoto roku. Již ve dnech 17. a 18. ledna navštívil Mirek Topolánek Ukrajinu. V rámci svého programu se setkal s velvyslancem ČR na Ukrajině Karlem Štindlem a navštívil štáb opozičního vůdce a vítěze prezidentských voleb Viktora Juščenka. Při této příležitosti vyjádřil podporu prozápadnímu směrování země, připravovaným ekonomickým reformám a budoucímu začlenění Ukrajiny do EU.

Topolánek v Bruselu
Předseda ODS Mirek Topolánek uskutečnil 26. a 27. ledna 2005 pracovní návštěvu Bruselu.

V úvodu svého programu se setkal s pracovníky českých zastupitelských úřadů a institucí v čele s velvyslancem Stalého zastoupení ČR při EU v Bruselu Janem Kohoutem.

Předseda ODS v průběhu prvního dne jednal v Evropském parlamentu s vedoucími představiteli britské, španělské a polské delegace o aktuálních otázkách a další spolupráci na půdě EP. Dalším tématem rozhovoru byla podpora ODS dalšímu rozšíření EU o nové členské státy, vyjádření sympatií evropským aspiracím Ukrajiny a diskuse na téma budoucího vývoje evropského integračního procesu. Předseda ODS navštívil i schůzi frakce ELS-ED, jíž je ODS členem, a schůzi klubu poslanců ODS v EP.

Na pozvání Hospodářské komory ČR se zúčastnil setkání hospodářských komor EU. Navštívil i sídlo České podnikatelské reprezentace při EU v Bruselu.

Hlavním bodem programu druhého dne byla návštěva bruselské centrály NATO. Předseda ODS jednal s generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem o aktivitách ČR v rámci aliance, o jejím dalším rozšiřování a o společných misích. Setkal se také s velvyslancem USA při NATO Nickem Burnsem, s českým velvyslancem při NATO Karlem Kovandou a vedoucími pracovníky vojenské a civilní sekce Stálé delegace ČR.