Únor 2005

03. března 2005 - Petr Sokol
03 Bře

Poslanci ODS v Evropském Parlamentu o Kubě
Poslanecký klub ODS v EP vyslovil 26. ledna nesouhlas se změkčováním politiky Evropské unie vůči Kubě. Castrův režim soustavně porušuje lidská práva a jakákoli vstřícnost k tomuto režimu nepřináší žádoucí efekt. Klub navíc deklaroval, že pokud by vláda ČR udržela dosavadní nekompromisní postoj vůči Kubě i na zasedání Evropské rady, mohla by počítat s podporou ODS. Poslanecký klub ODS v EP navíc uvítal evropské ambice Ukrajiny. Tato země má podle poslanců ODS plné právo usilovat o členství v Evropské unii a Evropská unie by měla přistupovat k Ukrajině vstřícně.

Ústavní soud: Nádvorník senátorem
Senátní volby v Praze 11 se nemusí opakovat. Senátorem se proto stal Jan Nádvorník z ODS, jenž podzimní volby vyhrál. Plénum Ústavního soudu totiž zrušilo verdikt Nejvyššího správního soudu, který začátkem prosince volby v Praze 11 zrušil. Podle tehdejšího verdiktu se volební kampaň v tomto obvodu nekonala čestně a poctivě a poškodila kandidáta KDU-ČSL Antonína Zápotockého.
Ústavní stížnost podala ODS. Důvodem zrušení výsledků voleb bylo údajné porušení pravidel volební kampaně. NSS vyhověl stížnosti neúspěšného kandidáta Antonína Zápotockého (KDU-ČSL). Ten si soudu stěžoval na to, že mu volební finále těsně uniklo kvůli údajným lžím a pomluvám, které o něm vyšly v místních radničních zpravodajích. Nejvyšší správní soud souhlasil s tím, že články v místních listech mohly mít vliv na výsledky voleb.
Správní soud ale podle Ústavního soudu chybně zařadil obecní list do stejné kategorie jako například výlepové plochy, uvedl ústavní soudce Jiří Nykodým. V tisku šlo navíc o spor dvou starostů v názoru na místní investice a ne o střet dvou senátních kandidátů. ÚS ale dal za pravdu správnímu soudu v tom, že v listu byl zneužit anonymní dopis, podle něj to ale nebyl dostatečný důvod zrušit celý výsledek voleb. Nebyla dostatečně prokázána souvislost mezi rozšířením zpravodaje a zvolením Nádvorníka.

Poslanecká Sněmovna se nezabývala Grossovou aférou
Poslanecká sněmovna se rozhodla 8. února nezabývat se případem soukromého bytu premiéra Stanislava Grosse. V úvodu schůze neschválila návrh opoziční ODS, aby do programu zařadila mimořádný bod, v jehož rámci by Gross objasnil původ svého majetku. Poslance zajímal hlavně zdroj peněz, jež si Gross na byt půjčil u svého strýce a kolem nichž panují nejasnosti.
Mimořádný bod chtěly občanští demokraté a komunisti, ale na jeho prosazení neměli dost hlasů. Proti byla ČSSD. Neschválení bodu vyústilo v polemiku opozice a ČSSD, které se přely, zda mělo smysl ho zařadit. Někteří poslanci ČSSD kritizovali média a naznačovali, že kampaň proti Grossovi mohou vést na objednávku.
ODS proto využila práva interpelovat předsedu vlády a vnesla do PS Grossovu aféru alespoň touto cestou.

Topolánek pro dohodu o předčasných voleb
Předseda ODS Mirek Topolánek prohlásil 15. února, že lídři parlamentních stran s výjimkou KSČM by se měli dohodnout na zkrácení funkčního období Poslanecké sněmovny a vypsání předčasných voleb. Považuje to za jediné východisko nynější aféry kolem majetkových problémů premiéra Stanislava Grosse.
Jednání předsedů koaličních stran, kteří by se poté měli sejít i s předákem nejsilnější opoziční strany, chtěli iniciovat vládní lidovci. Podle jejich předsedy Miroslava Kalouska problémy premiéra Stanislava Grosse s financováním jeho bytu a podnikání jeho manželky už ohrožují akceschopnost vlády a je třeba něco podniknout. Jednání se zatím neuskutečnilo, protože v mezičase se rozhořela vlídní krize mezi ČSSD a KDU-ČSL.

ODS chce změnit školský zákon
Občanští demokraté navrhnou zrušit zákonný nárok na bezplatný poslední ročník v mateřské škole pro všechny děti. ODS sněmovně na počátku února předložila novelu, která tuto plošnou povinnost zruší a nechá na obcích, zda a v jakém rozsahu se bude za poslední rok platit. Podle stínového ministra školství Waltera Bartoše nový školský zákon sice obcím něco nařizuje, vláda jim na to ale nedala peníze.
Nový školský zákon platí od ledna. ODS tedy navrhuje vrátit věci do původního stavu.

ODS pro demisi Stanislava Grosse
Vedení ODS konstatovalo 18. února, že předseda vlády Stanislav Gross nevyužil příležitost a přesvědčivě nevysvětlil nejasný původ majetku svého a své ženy.
ODS dále považuje snahu lidovců vypořádat se s tímto problémem za nepřesvědčivou a nevěrohodnou. ODS vyzvala KDU-ČSL, aby vysvětlila, proč zůstává ve vládě, o které ještě nedávno tvrdila, že je neakceschopná a poškozuje věrohodnost a dobré jméno České republiky.
Koaliční strany prokázaly, že nemají skutečný zájem vyřešit pochybnosti kolem majetku rodiny Stanislava Grosse. Naopak se snaží je zamést pod koberec. Zároveň veřejnosti vzkazují, že jsou připraveny přes sílící vnitrní spory, stále zřetelnější neschopnost řešit problémy této země a totální vlastní znevěrohodnění vládnout do konce volebního období.
Podle ODS by v normální demokratické zemi předseda vlády v této situaci buď odstoupil nebo minimálně sám požádal o důvěru. I proto je ODS přesvědčena, že přetrvávaní této vládní koalice neprospívá České republice a nadále poškozuje její kredit v zahraničí.