Úvodník

03. března 2005 - Petr Sokol
03 Bře

Vážení čtenáři,

Česká republika potřebuje reformy. O tom snad nepochybuje žádný člověk, který vyznává pravicovou politickou filosofii. Máme nyní podle všeho šanci, že za rok a něco budeme mít vládu, která bude chtít reformy, odstraňující následky osmi let socialistické vlády, provádět. Inspiraci mohou mnohdy poskytnout reformy z jiných evropských států. Vždyť podobné problémy tíží aktuálně snad všechny. Sociální systém je příliš nákladný, dochází peníze na penze, zákonů je příliš mnoho, daně dusí rozvoj podnikání a z toho důvodu zase roste nezaměstnanost.

CEVRO by proto rádo v sérii článků představilo reformy realizované v okolních státech. Pro začátek jsme zvolili slovenský příklad. Slovensko mnohdy navazuje na situaci velmi podobnou naší výchozí pozici a může být proto vhodným vzorem.

Reformy prováděné vládou tohoto východoevropského ekonomického tygra představujeme ve čtyřech příspěvcích. Kromě obecného pohledu na reformy najdete na našich stránkách konkrétní popis daňové, důchodové a justiční reformy našich východních sousedů.
Na dalších stranách pokračuje série článků o tzv. evropské ústavě. Tato problematika se objevuje navíc i v tradičně pestré rubrice Aktuálně. Tentokrát se jí věnuje místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký.

Pokračuje i seriál o osobnostech pravice, který tentokrát popisuje politickou kariéru španělského premiéra a lídra tamních lidovců José Maríi Aznara.

Zahraniční okénko neopomnělo volební úspěch dánské pravice a podrobně ho analyzuje.

Nechybí ani test, křížovka a informace o zatím posledních akcích CEVRO – Liberálně-konzervativní akademie.