Duben 2005

27. dubna 2005 - Petr Sokol
27 Dub

Spolupráce s Bělorusy
Ve čtvrtek 24. března, v předvečer dne vyhlášení samostatnosti Běloruska v roce 1918, národního svátku, který není uznáván Lukašenkovým totalitním režimem, předseda Občanské demokratické strany Mirek Topolánek podepsal dohodu o spolupráci mezi ODS a nejsilnější opoziční středopravicovou Běloruskou lidovou frontou (BNF), zastoupenou předsedou strany Vincukem Viačorkou.
ODS dlouhodobě podporuje demokratizaci Běloruska a spolupráci se stranami, které vyznávají podobné ideové zásady, jako jsou demokracie, vláda práva, tržní ekonomika, zachování lidských práv a ochrana kultury a historických tradic národa. ODS je přesvědčena, že svobodné a solidární národy, mezi nimi i ty, které se mnoho let nacházely v totalitním systému, se musí vzájemně podporovat. ODS proto hodlá aktivně podporovat Běloruskou lidovou frontu v posilování a prosazování hodnot, které příznivě působí na budování demokracie a statní nezávislosti Běloruska.
Obě strany se též shodují na společném zájmu na širší spolupráci na stranické úrovni a vzájemné výměně informací prostřednictvím společných konferencí, seminářů a vzdělávacích programů, zejména výměně poznatků z oblasti politických a ekonomických reforem.

Komunisté podpořili vládu
Občanská demokratická strana ostře reagovala na fakt, že hlasy KSČM umožnily 1. dubna přežít vládě Stanislava Grosse v PS hlasování o vyslovení nedůvěry.
ODS povazuje výsledky hlasování o nedůvěře vládě za nejzávažnější politickou krizi od roku 1989. Ukazuje se, kdo je kdo, a kdo za kým stojí.
Stanislav Gross se navždy zapíše do dějin jako politik, který patnáct let po pádu totality otevřel dveře komunistům k moci. Každý člen jeho vlády bude držet svá křesla díky komunistickým poslancům.
ODS zdůrazňuje, ze KSČM je nereformovaná strana, která se nikdy nedistancovala od svojí totalitní minulosti. Dříve nebo později si za tuto podporu Grossově vládě nechá bohatě zaplatit.
ODS vyzvala všechny demokratické politiky, aby se distancovali od kolaborace sociální demokracie s komunisty. Zároveň vyzvala všechny demokraticky smýšlející občany, aby se s touto situací nesmířili a dali Grossově vládě nejpozději ve volbách důrazně najevo, že nelze takto hazardovat s lidskou pamětí a není možné zcela diskreditovat celý polistopadový vývoj.
Grossova vláda ztratila hlasováním o nedůvěře svoji legitimitu a v této situaci musí sama požádat o důvěru.

ODS navrhla generální dohodu
ODS přišla 13. dubna a návrhem na řešení vládní krize. Takzvaná generální dohoda měla spočívat podle předsedy strany Mirka Topolánka ve vytvoření „technokratické“ vlády bez účasti KSČM. Tento kabinet by vznikl na základě dohody stran bývalé vládní koalice a ODS. Jeho hlavním úkolem by bylo připravit na počátek listopadu předčasné volby do Poslanecké sněmovny společně s referendem o evropské ústavě.
O návrhu Topolánek informoval prezidentova kancléře Jiřího Weigla a premiéra a předsedu ČSSD Stanislava Grosse, se šéfem lidovců Miroslavem Kalouskem jednal o návrhu osobně.
Text dopisu s návrhem generální dohody Topolánek zaslal prezidentovi a předsedům stran bývalé koalice ještě před jednáním ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU o možnosti vzniku nové vlády.
Dohoda nepočítala s vytvořením duhové koalice. Strany by spíš tolerovaly technokratickou vládu, která by měla jasně stanovenou agendu a hlavní úkol – připravit zemi na referendum a na předčasné volby v listopadu tohoto roku.
Návrhem ODS souhlasila s ústupem od svého požadavku oddělit referendum o evropské ústavě a parlamentní volby.

Krach integrace malých stran
Dubnové sjezdy Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) a Evropských demokratů (ED) přinesly nejenom volbu vedení obou těchto nesocialistických stran, ale také krach jejich integračního úsilí před blížícími se volbami do PS.
SNK dlouhé měsíce jednalo s Evropskými demokraty o integraci v jeden subjekt. Nakonec ale dlouhá jednání přece ztroskotala. 2. dubna na volebním sněmu Evropských demokratů v Praze došlo navíc k vážnému rozkolu ve vedení ED a diskuse se nesla ve znamení tvrdých útoků proti zástupcům SNK.
Sněm ED odmítl dohodu o sloučení, kterou navrhlo SNK, i kompromisní návrh místopředsedy ED Witzanyho. Na protest z ED vystoupila jeho první místopředsedkyně a další členové starého vedení odmítli kandidovat do nového. Jde např. o tři zastupitele ED v Praze.
Překvapivě může znít i informace, že v rámci sněmu ED byl Jan Kasl zvolen předsedou aklamací. Naopak povědomě může znít informace, že někteří zastánci spojení se SNK v rámci ED založili tzv. integrační platformu. Po vzniku Pravé frakce v ODA a Pravicové platformy v US-DEU se historie znovu opakuje.

Občanští demokraté nechtějí obnovení staré koalice
ODS se vyslovila proti pokusu obnovit koalici ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU pod vedením Jana Kohouta i Jiřího Paroubka.
ODS tvrdí, že všechny pokusy, které nyní strany bývalé koalice činí, mají charakter pokračování vlády Stanislava Grosse, a to je pro nejsilnější opoziční stranu nepřijatelné.