Co chtějí reformovat konzervativci?

27. dubna 2005 - Petr Sokol
27 Dub

Na počátku května se britská Konzervativní strana potřetí pokusí sesadit z premiérského postu šéfa labouristů Blaira. Co nabízí voličům? Co chtějí konzervativci změnit ve Velké Británii za své případné vlády?

Konzervativci chtějí podle předvolebních hesel: více policie, čistší nemocnice jako symbol efektivnějšího zdravotnického systému, nižší daně, disciplínu ve školách, kontrolovanou emigraci a odpovědnost politiků.

Britští konzervativci slibují například, že ušetří 12 miliard liber. Toho chtějí dosáhnout stop-stavem ve veřejné správě, zrušením 235 tisíc úřednických míst a omezením nebo zrušením 168 veřejných institucí. Z ušetřených peněž chtějí konzervativci 8 miliard použít na snížení veřejného dluhu, což podle jejich názoru zabrání nutnosti zvyšovat daně.
Zbylé čtyři miliardy by pak měly kompenzovat připravované daňové škrty.

Do roku 2011 chtějí konzervativci zvyšovat vládní náklady každoročně o 4 procenta. To je odlišuje od vládních labouristů, kteří chtějí rozpočet každoročně zvyšovat o pět procent.
V oblasti zdravotnictví chtějí politici největší opoziční strany více personalizovat celý systém, přidat do něho ještě více peněz než plánují labouristé a hlavně snížit byrokracii v nemocnicích.
Podobným směrem se chtějí ubírat také v oblasti policie.
Konzervativci slibují každý rok pět tisíc nových policistů, méně papírování, větší věznice a omezení labouristické „politické korektnosti“ v boji s kriminalitou.

Hodně důrazu kladou konzervativci na problematiku přistěhovalectví. Strana chce stanovit každoroční limit pro počet imigrantů, stanovit možnost žádat o azyl za hranicemi Británie a posílit hraniční kontroly.

Už pátého května uvidíme, zda tento program přinese konzervativcům vytoužené volební vítězství.