Socialistická past na zdravotní pojišťovny

29. září 2005 - Tomáš Julínek
29 Zář

Premiér Paroubek opět uplatňuje své oblíbené heslo: „Já na to dohlédnu!“ Tentokrát chce dohlížet na spor mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami o výši plateb. Ve skutečnosti by však měl spíše dohlédnout na ministryni zdravotnictví.

Byla to právě Milada Emmerová, která svými nekvalifikovanými zásahy celý spor rozpoutala. Nejdříve ve vládě prosadila Rathův požadavek 8 % zvýšení platů lékařů a zdravotních sester, aniž by na ně zajistila peníze. Následně alibisticky svrhla vinu na pojišťovny, které prý neplní její úhradovou vyhlášku. Ta ale zvyšuje zadlužení zdravotních pojišťoven a nutně vede k dalšímu zpoždění plateb zdravotnickým zařízením o desítky dnů. Samotná zdravotní péče a pacienti už stojí zcela stranou zájmu paní ministryně. Podle její vyhlášky jsou pojišťovny nuceny platit až o 6–8 % více než loni za 90 % výkonu nemocnic! Výsledek je jasný – pacienti dostanou o 10 % méně péče, zdravotnická zařízení budou placena s dvou až tříměsíčním zpožděním, pojišťovny budou prohlášeny za viníka a další rozpad českého zdravotnictví bude označován za jeho „stabilizaci“. Krásně to dokumentuje nedávno zveřejněné tzv. Desatero ministryně Emmerové. Jedná se o téměř pohádkový příklad „carského dekretu“, ve kterém se míchají opatření, již dávno realizovaná zdravotními pojišťovnami, s výzvami k porušování zákonů a s bezprecedentním útokem na postavení ambulantních lékařů.

Tentokrát už jde o zcela nezakrytou snahu o návrat ke komunistické zvůli, ve kterém „osvícený“ ministr, bez jakékoli analýzy a bez ohledu na právo, rozhodoval o osudu všech zdravotníků. A co tomu říká premiér Paroubek? Pochválil ministryni za její činnost. Od června prý uplynulo ještě málo času na zlepšení kritické situace ve zdravotnictví. Nemáme se divit, že jediná věc, kterou ministryně zdravotnictví za poslední 3 měsíce vedle výhrůžek pojišťovnám a nestátním zdravotnickým zařízením udělala, bylo předložení několika zoufale špatných zákonů. Namísto řešení problémů se zabývá mocenskými hrátkami a odvoláním ředitelů zdravotních pojišťoven. Realita ve formě narůstajících dluhů a zhoršování dostupnosti zdravotní péče ale neodbytně klepe na dveře a nedá se dlouhodobě zakrýt prázdnými frázemi ani opakovaným doléváním peněz. To už tentokrát stačit nebude. Premiér by udělal lépe, kdyby se konečně seznámil se skutečným finančním stavem systému a jeho příčinami. Má je popsány například ve zprávě svého ministerstva financí.