Ovlivní podle Vás výsledky voleb v Německu a Polsku volební výsledky v České republice, případně jak?

27. října 2005 - Anketa pro 3
27 Řij

Miroslav Novák

Miroslav Novák
profesor politologie, FSV UK

Výsledky voleb v Německu by teoreticky mohly naše volby ovlivnit, avšak zářijové německé klání nepřineslo jasný výsledek, tudíž je jeho vliv nepatrný. Vítězství pravice v Polsku je spíše výsledkem vnitřního vývoje, má vnitřní logiku a působit na volební situaci u nás nemůže.

 Vít Blaha
Vít Blaha
zastupitel v Jihomoravském kraji

 Domnívám se, že se jedná o mýtus. Volby v Německu ani v Polsku nijak významněji výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v České republice neovlivní. Průběh předvolební kampaně, stejně jako volební výsledky v obou zemích, mohou být jistě poučné (zejména ty v Německu), ale dle mého názoru přímou inspirací českým voličům nebudou. Pozitivní roli by ovšem mohlo sehrát přijetí některých reformních zákonů v Polsku. Další sousední země s rovnou daní – to by byl jistě dobrý argument ODS pro ještě pozitivnější prezentaci Modré šance. Snad to v Polsku stihnou.

 

Tomáš BlumensteinTomáš Blumenstein
zastupitel v Prostějově

 Nemyslím si, že by volební výsledky v sousedních zemích jakkoliv ovlivnily rozhodování českých voličů. Část z nich se o politickou situaci za našimi hranicemi vůbec nezajímá, a ti, kteří se zajímají, mají většinou jasno koho chtějí volit.Jediná země, jejíž ekonomická politika by naše voliče mohla ovlivnit, je Slovensko a jeho uskutečněné reformy, ale ani v to příliš nedoufám.