Myslíte si, že nedávné výroky Jiřího Paroubka vůči médiím mohou ohrozit svobodu slova v České republice?

23. listopadu 2005 - Anketa pro 3
23 List

 Bohumil Pečinka

Bohumil Pečinka
komentátor týdeníku Reflex

Jeho prohlášení k novelizace tiskového zákona může výrazně omezit svobodu slova, nyní jde o to, zda si to vloží do volebního programu, zda to chce prohlasovat až po příštích volbách s komunisty či jak to bude vypadat. Jmenování vlastního poradce do Rady ČT je pokračováním trendu, který začal na jaře 2003, kdy byla provedena násilná, drastická změna ve všech radách, která porušila princip tajné volby a o kandidátech se pouze hlasovalo. Vidím to tedy jako zesílení trendu, který tu je už několik let.

 


Jiří Liška
senátor za ODS

Myslím si, že nikoliv, bál bych se, kdyby to tak bylo. Mám pocit, že tisk a média obecně se nenechají zatlačit do kouta. Jmenování vlastního poradce do Rady je ČT je pokračováním klientelismu, který zavedla sociální demokracie: snaha prosazovat na vytipovaná místa své přátele, své známé, kteří se odvděčí protislužbami a v takovém důležitém orgánu jako Rada ČT ta protislužba samozřejmě může fungovat také.

          Antonín Nechvátal                              

Antonín Nechvátal
lékař

Dá se říci, že určitý zájem ovlivnit média tu je  a vyvěrá zejména z Paroubkovy nespokojenosti s anketami v médiích. Tato tendence sociální demokracie ovlivňovat média byla ovšem patrná již v minulosti.