Listopad

23. listopadu 2005 - Petr Sokol
23 List

Starosta Chrudimi v čele kandidátky v Pardubickém kraji

V pondělí 24. října 2005 se v hotelu Zlatá štika sešel Regionální sněm Občanské demokratické strany Pardubického kraje. Jeho hlavním úkolem bylo po oblastních primárkách na Chrudimsku, Ústeckoorlicku, Svitavsku a Pardubicku zvolit krajskou kandidátku pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Hostem sněmu byl i první místopředseda ODS Petr Nečas. Více než stovka volících delegátů, kteří na sněmu zastupovali jedenáct set členů ODS v Pardubickém kraji, zvolila pořadí kandidátů. V demokratické volbě, která se protáhla do pozdních večerních hodin, rozhodli delegáti o tom, že na prvním místě kandidátky bude starosta Chrudimi Ladislav Libý. Jako dvojka byl zvolen starosta Ústí nad Orlicí Jiří Čepelka, na třetím místě skončil stavební podnikatel Daniel Petruška a ze čtvrtého místa bude do sněmovny kandidovat současný poslanec Václav Nájemník. Na páté místo zvolili delegáti poslankyni Alenu Páralovou, šestá je Magda Lukášová, sedmý Milan Stejný a osmý Oldřich Žďárský.

 

Petr Nečas zlínským lídrem

Lídrem občanských demokratů ve Zlínském kraji byl podle očekávání na regionálním sněmu v Luhačovicích 22. října zvolen Petr Nečas z Rožnova pod Radhoštěm, poslanec a první místopředseda ODS. Dvojkou na kandidátce bude poslanec Jaroslav Plachý z Uherského Hradiště, trojkou auditor Pavel Svoboda z kroměřížského okresu. Čtvrté místo obsadil zlínský primátor Tomáš Úlehla, přestože oblastní sněm doporučil jako favoritku zlínského okresu náměstkyni primátora a bývalou senátorku Irenu Ondrovou. Ta měla v sobotních primárkách nakonec šanci až na šesté místo na kandidátce a před touto volbou se kandidatury vzdala. Irena Ondrová zdůvodnila své odstoupení konfliktem kandidatury do sněmovny se svým současným členstvím v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, kterého by se musela ještě před volbami vzdát. Volba do sněmovny z šestého místa krajské kandidátní listiny ODS je přitom velmi málo pravděpodobná.

 

ODS na Olomoucku povede I. Langer

Občanská demokratická strana vybrala své kandidáty do červnových parlamentních voleb také v Olomouckém kraji. V pondělí 31. října proběhl regionální sněm, na němž byl zvolen lídrem kandidátky Ivan Langer z Olomouce, z druhého místa se o přízeň voličů bude ucházet stávající poslanec Petr Krill ze Šumperka. Trojkou kandidátky je Radim Fiala z Prostějova, který je městským radním. Čtvrtou pozici na kandidátce v Olomouckém kraji vybojoval místostarosta Přerova Zdeněk Boháč.

 

Topolánek bude kandidovat v Praze

Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek bude podle očekávání bojovat o přízeň voličů v blížících se parlamentních volbách v Praze. Do pozice takzvaného superlídra ho zvolila pražská ODS. Druhým mužem v pořadí bude staronový předseda pražské ODS Jan Bürgermeister. Za ním následuje poslankyně Lucie Talmanová, předseda ODS v Praze 5 František Laudát, poslanci Tomáš Dub, Vladimír Doležal, Petr Bratský, Tomáš Kladívko, Marek Benda, podnikatel Boris Štastný a stávající poslanec Zbyněk Novotný.

 

Tlustý obhájil pozici středočeského lídra

Lídrem kandidátky Občanské demokratické strany ve Středočeském kraji pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2006 bude Vlastimil Tlustý. Rozhodli o tom účastníci listopadového regionálního sněmu v Nymburce. Tlustý stanul v čele kandidátky jednoznačně, když pro něj hlasovalo 140 ze 159 účastníků sněmu. I na dalších čelných místech kandidátky byli schváleni současní poslanci – Eva Dundáčková, Jan Vidím, Jan Klas, Petr Tluchoř a Jan Schwippel. Z dosavadních poslanců neuspěl jen Tomáš Teplík, který se propadl až na 25. místo na kandidátce.

 

Moravskoslezským lídrem M. Říman

Lídrem ODS v Moravskoslezském kraji pro volby do sněmovny se dnes stal poslanec a bývalý ministr dopravy a spojů Martin Říman z Frýdku-Místku. Rozhodli o tom členové regionálního výboru ostravských občanských demokratů. Říman získal 90 ze 101 odevzdaných hlasů. Říman vedl kandidátku ODS také v minulých volbách. Na druhém místě kandidátní listiny se umístil poslanec Radim Chytka z Ostravy a třetí je Miroslav Krajíček z Opavy. Novou tváří na špičce kandidátky je čtvrtý Jaroslav Krupka, který je manažerem firmy podnikající v telekomunikacích. Za ním následují dosavadní poslanci Hrnčíř a Sehoř.

 

Němcová povede kandidátku na Vysočině

V barvách ODS kandiduje v kraji Vysočina z prvního místa místopředsedkyně strany Miroslava Němcová, kterou delegáti regionálního sněmu v Pelhřimově potvrdili v roli lídra, kam ji navrhla výkonná rada. Za ní jsou na kandidátce z hlediska centrální pražské politiky nové tváře. Druhý je primátor Jihlavy Vladimír Hink, třetí pak starosta Žirovnice Milan Šmíd, čtvrtá tajemnice ČLK Simona Kafoňková a pátá ředitelka soukromé ZUŠ Lenka Šoposká. Dosud měla pravicová strana na Vysočině dva poslance.