Nucenou správu potřebuje vláda a ne VZP

24. prosince 2005 - Tomáš Jirsa
24 Pro

V roce 1998 padla tehdejší Klausova vláda pro nikdy nepotvrzené podezření z 200 milionů ulo­žených někde ve Švýcarsku. Situace se od té doby hodně změnila.

Expremiér Stanislav Gross, který neuměl vysvětlit své osobně utracené miliony, odstoupil. Privatizaci Unipetrolu vyšetřuje polská prokuratura a vedoucí sekretariátu českého premiéra chce mít na stole „pět českých“. Je odejit. Ministr Zgarba a jeho podřízení umožní obchod s pozemky za miliardy korun. Pozemky pod letištěm jsou přeci jen velké sousto. Média to odhalí a ministr ­re­zig­nuje.

Nejnověji ministr zdravotnictví se netají tím, že k ovládnutí miliardových toků ve Všeobecné zdravotní pojišťovně použije snad jakýchkoliv prostředků. Pomocí naprosto nestandardních kroků chce odvolat ředitelku Všeobecné zdravotní pojišťovny a dosadit na její místo svého člověka.

A popularita Paroubkovy vlády stále stoupá …

Tak jako řada z vás si to neumím vysvětlit. Změnil se za těch sedm let od pádu vlády tehdejšího premiéra Klause pohled na politiku? Nebo se změnilo vnímání korupce a miliony politiků sobě či přátelům nevadí?

Kvůli pouhému podezření se před sedmi lety vláda rozpadla a byly vypsány nové volby. Dnes miliardové úniky „řeší“ odstoupení jednoho nebo několika úředníků …

Jsem však optimista. Věřím, že lidé politickou situaci pečlivě vnímají. Účet se politikům vystavuje ve volbách a ty se kvapem blíží.