Absurdity rozpočtového určení daní

02. února 2006 - Oldřich Vlasák
02 Únor

Stát staví domy bez oken a český novinář se diví, že se jeho obyvatelé snaží uvnitř trochu si posvítit. Jak jinak si lze vysvětlovat pohoršení redaktorů Respektu nad chováním radních ve městě Jihlava.
   V půli prosince loňského roku oznámil primátor hlavního města Vysočiny Vladimír Hink, že každý, kdo se přihlásí do Jihlavy k trvalému pobytu, dostane od radnice tři tisíce korun. Důvod byl jediný, městu chybělo 965 lidí k metě padesáti tisíc obyvatel, což je hranice, za kterou zásadně narůstají státní finance do obecní kasy.
   Smutné je, že v našem Kocourkově nikomu nepřijde divné, proč má mít město s padesáti tisíci obyvateli o 26 milionů korun vyšší příjmy, než město, kde žije o jednoho obyvatele méně. Nikdo se nezamyslí nad tím, že to, co je v nepořádku, je zákon, který stanovuje tato absurdní pravidla. Pohoršení však vzbudí, když se vedení města snaží řešit situaci způsobenou tímto nesmyslným ustanovením, aby zabránilo zhoršení kvality života obyvatel, kteří ve městě žijí.
   V celé kauze je zcela pomíjena zoufalá snaha starostů (naposledy na 8. celostátní finanční konferenci Svazu měst a obcí České republiky v listopadu loňského roku v Praze) tento neúnosný systém, který vážně narušuje schopnost obcí a měst řádně plnit své povinnosti vůči občanům, změnit. Starostové neustále žádají odstranění jednotlivých velikostních kategorií v zákoně o rozpočtovém určení daní a jejich nahrazení křivkou tak, aby nedocházelo k zásadním výkyvům v příjmech v důsledku změny v počtu obyvatel obce.
   Velmi si vážím odvahy jihlavských zastupitelů zajistit pro občany města dostatek finančních prostředků do městského rozpočtu.