Leden
Poslanec V. Doležal se vzdal mandátu
Poslanec ODS Vladimír Doležal se 10. ledna vzdal svého mandátu a všech ostatních politických funkcí. Učinil tak v souvislosti s obviněním ze strany policie. Doležal však trvá na své nevině. Podle jeho názoru se stal obětí hry podnikatelů, kterým se nepodařilo zrealizovat jejich představy. Celý případ provázejí mimořádně nestandardní a překvapivé okolnosti. Jako příklad Vladimír Doležal uvedl přímé angažmá ministra vnitra na půdě Poslanecké sněmovny poté, kdy mandátový a imunitní výbor na základě oficiálně předaných dokumentů vyjádřil jednoznačně své negativní stanovisko k Doležalovu vydání. Vladimír Doležal věří, že celý případ, ať už vznikl z jakýchkoli důvodů, bude vyřešen spravedlivě a co nejdříve. Proto je připraven být plně k dispozici orgánům činným v trestním řízení. „Je si ale vědom, že tato kauza vrhá negativní světlo na celou ODS. Z tohoto důvodu se rozhodl ke kroku, standardnímu v evropských demokraciích, se kterým seznámil předsedu a grémium ODS a vzdal se poslaneckého mandátu.
ODS vyzvala M. Krause k rezignaci
Občanská demokratická strana vyzvala 11. ledna poslance ČSSD Michala Krause k rezignaci kvůli podivným okolnostem jeho cesty do Ghany. Krausovo vysvětlení celého případu je podle ODS absurdní, drzé a stejně věrohodné, jako pohádka Stanislava Grosse o řešení jeho bytové kauzy trojicí Vik–Rod–Simkanič. Případ Michala Krause je podle ODS dalším důkazem propojení nejvyšších představitelů sociální demokracie s pochybnými podnikatelskými kruhy. Přístup předsedy vlády Jiřího Paroubka, který kauzu „Krausova kakaa“ zametá pod koberec, nastoluje spíše africké poměry. Podle ODS proto není divu, že se Česká republika propadá v žebříčku korupce na úroveň Namibie.
Mirek Topolánek se setkal s maďarským prezidentem
Předseda ODS Mirek Topolánek se 13. ledna sešel s maďarským prezidentem László Sólyomem během jeho dvoudenní návštěvy České republiky. Při neformálním setkání u příležitosti slavnostního otevření nového sídla maďarského velvyslanectví v Praze Mirek Topolánek pogratuloval László Sólyomovi k jeho nedávnému zvolení. Oba politici ocenili rozvoj vzájemných vztahů Česka a Maďarska v posledních letech, jak na bilaterální, tak regionální úrovni. Jednalo se o první setkání Topolánka se Sólyomem. Bývalý předseda maďarského ústavního soudu László Sólyom, kandidát nominovaný pravicovou opoziční stranou FIDESZ, vzešel vítězně ze třetího kola prezidentské volby v červnu 2005.
Nový poslanec: T. Kádner
Nový poslanec za ODS Tomáš Kádner 17. ledna na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny složil poslanecký slib. Nahradil tak Vladimíra Doležala, který se v úvodu schůze oficiálně vzdal svého mandátu. Tomáši Kádnerovi je 50 let (* 22. 11. 1955), od roku 1993 působí ve funkci místostarosty Prahy 20 – Horních Počernic. V roce 1992 byl zvolen do Sněmovny národů Federálního shromáždění. Do roku 1991 pracoval jako samostatný výzkumný a vývojový pracovník v oblasti ochrany životního prostředí. Věnuje se amatérskému divadlu, mezi jeho další zájmy patří kanoistika a příroda.
Tošenovský: Rath by měl odstoupit
Předseda asociace krajů a moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS) vyzval 13. ledna ministra zdravotnictví Davida Ratha, aby odstoupil, pokud nedoloží svá tvrzení o rozkrádání nemocnic. „Žádám vás, abyste veřejně předložil důkazy o tom, že hejtmani rozkrádají nemocnice. Anebo osobně odstoupil,“ řekl Tošenovský ministru zdravotnictví po jednání o nové verzi zákona o neziskových nemocnicích. Jednání hejtmanů s předsedou vlády Paroubkem a ministrem Rathem o novém znění zákona bylo vypjaté. Hejtmani si vyžádali desetidenní lhůtu, během níž pošlou své připomínky k zákonu. „Není možné, abychom zákon hned připomínkovali na místě, kdy si jej poprvé pročteme a prolistujeme,“ vysvětlil Tošenovský.
ODS proti zamítnutí rozpočtu EU
Evropští poslanci za ODS nesouhlasí se zamítavým stanoviskem Evropského parlamentu k rozpočtu EU na léta 2007–2013. Evropská unie má podle dohody v tomto období hospodařit se sumou 862 miliard eur, zatímco EP původně požadoval 975 miliard. Neochota Evropského parlamentu přistoupit k těžce vyjednané dohodě znamená riziko rozpočtového provizoria, které by bylo značně nevýhodné pro nové členské státy včetně ČR. Kdyby totiž platilo jen rozpočtové provizorium, Česká republika by mohla napřesrok čerpat jen asi 30 miliard korun, zhruba třetinu původně přislíbené sumy.
CEVRO uvádí na pravou míru Paroubkovy výroky
Liberálně-konzervativní akademie CEVRO, v jejímž čele stojí místopředseda ODS Ivan Langer, spustila 19. ledna nové internetové stránky, které uvádějí na pravou míru výroky předsedy vlády Paroubka a dalších představitelů ČSSD. Na adrese volebnifakta.cz jsou k nalezení expertizy vypracované předními českými ekonomy, právníky, politology, sociology a dalšími odborníky. Stránky podle autorů vznikly, „protože výroky Paroubka a spol. jsou přitažené za vlasy. Protože chceme, abyste znali reálná fakta o důsledcích vládnutí ČSSD. Protože chceme výroky a výkřiky ČSSD uvádět na pravou míru!“ Na portálu, který by měl fungovat nejméně do letošních voleb do PS, jsou kromě analýz umístěny i aktuální vtipy s politickým podtextem.