ODS mění půl roku před volbami taktiku

02. února 2006
02 Únor

Občanská demokratická strana, která postupně ztrácí pověst favorita příštích voleb, mění půl roku před rozhodujícím kláním strategii.

Občanská demokratická strana, která postupně ztrácí pověst favorita příštích voleb, mění půl roku před rozhodujícím kláním strategii. Rozhodla se vsadit na pět jednoduchých taháků, z nichž složí volební program.
Bude mezi nimi chybět rovná daň, o které se dosud mluvilo jako o hlavním motivu kampaně ODS. Místo ní nabídne nová lákadla. Slíbí lepší prostředí podnikatelům, boj s korupcí a také se opře o popularitu Václava Klause - zaváže se, že ho prosadí i podruhé do prezidentského křesla.
Změna taktiky ODS vyplynula z řady rozhovorů, které HN vedly se špičkovými politiky této strany i s lidmi v pozadí budoucí kampaně. ODS tak reaguje na zprávy, že ztrácí podporu veřejnosti. Podle výzkumných agentur je možné, že pravice nebude schopná ani po osmi letech v opozici sestavit vládu.
Změny v programu navrhují lídři některých venkovských regionů. "Vedle přípravy rovné daně bychom měli oslovit drobné a střední podnikatele. Dnes mají vinou byrokracie katastrofální podmínky," doporučuje ústecký primátor Petr Gandalovič, který se střetne s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD). Lepší podmínky pro drobné podnikatele a živnostníky jsou podle Gandaloviče také hlavním nástrojem v boji s nezaměstnaností.
Tyto úvahy míří podle politologa Masarykovy univerzity Miroslava Mareše správným směrem: "Ve volbách se bude bojovat o nevoliče a ODS se musí zaměřit na ty, ke kterým má tradičně blízko."
Plzeňský lídr Jiří Pospíšil do voleb sepíše paragrafové verze tří velkých kodexů: občanského, obchodního a pracovního zákoníku. "Některé body z nich budeme publikovat, ale nejdříve v kampani a po rozhodnutí volebního štábu," vysvětluje Pospíšil, proč není možné zveřejňovat pracovní verzi.
Druhým tématem bude boj s korupcí, kterou má na starosti stínový ministr vnitra Ivan Langer. "Jde o to odstranit příčiny korupce," vysvětluje postup Langer, který chystá pět obsáhlých zákonů včetně normy o veřejných zakázkách, střetu zájmů a antibyrokratického zákona. S návrhy na boj s korupcí nepočká ODS do počátku kampaně. Naopak s nimi přijde vždy, když se objeví nějaká aféra vládních politiků.
Podle lidí z blízkého okolí předsedy Mirka Topolánka se mezi pěti tématy objeví i podpora rodiny.
ODS mění strategii také pod vlivem volebních výsledků v Německu. "Ukázalo se, že přílišná aktivita opoziční strany vede jenom k tomu, že vládní strana namísto obhajoby vlastních neúspěchů a průšvihů začne útočit na opoziční témata, jako kdyby ona sama byla v opozici," schvaluje nový postup Ladislav Mrklas, ředitel institutu CEVRO, mozkového trustu občanských demokratů.
Změnou programu reaguje pražská špička ODS i na kritiku z regionů. V rozhovoru pro Lidové noviny varoval moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský pražské vedení, že bude odvoláno, pokud volby skončí patem. Fakt, že jde v krajích o převládající názor, potvrzuje středočeský hejtman a místopředseda ODS Petr Bendl: "Když někdo nezvládne odpovědnost, tak je normální ho vystřídat."

Zdroj: Ihned.cz

Hospodářské noviny, Ihned.cz