ČSSD sází na konfrontaci s ODS

02. února 2006
02 Únor
Rath půjde v Praze proti Topolánkovi
Sociální demokraté se domluvili na volební strategii, rádi by využili i Václava Havla
Přesně půl roku před volbami do sněmovny stanovila vládní ČSSD směr kampaně. Chystá tvrdou konfrontaci s favorizovanou ODS, razantními útoky přitom chce chránit Čechy před liberálními recepty.
Rozhodnutí nejsilnější levicové strany potvrdila už sobotní nominace ministra zdravotnictví Davida Ratha do velmi sledovaného duelu nadcházejících voleb: proti předsedovi ODS Mirku Topolánkovi. Za pražského lídra zvolily Ratha čtyři pětiny krajského výboru ČSSD.
Rath na sebe v posledních dnech upozornil několika útoky na členy vedení ODS, kdy například Topolánka, jeho zástupce Petra Bendla i předsedu senátního klubu Tomáše Julínka obvinil z toho, že zneužívají veřejné finance ve zdravotnictví.
"Musíme uhájit koncept sociálně-tržního hospodářství, který je majoritní ve většině evropských zemí. Jinak se staneme pokusnými králíky v gigantickém experimentu občanských demokratů," rozšířil ministr zdravotnictví svou rétoriku na obecně politické otázky.

S Havlem a proti Klausovi

Rath tím odpověděl na zakázku, kterou už v pátek stanovila schůzka předních sociálních demokratů. Ti rozhodli, že v kampani do sněmovny má strana hájit vymoženosti sociálního státu před neregulovanými globálními trhy, které prohlubují nerovnost mezi národy i uvnitř jednotlivých zemí. Při rozhodnutí o ideologickém základu kampaně dal premiér Jiří Paroubek za pravdu poradcům Otovi Novotnému a Valtru Komárkovi.
Rath může hájit druhou hlavní prioritu v kampani, důraz na investice do vzdělaných lidí. "Znalosti jsou nejcennější, a pokud má naše ekonomika konkurovat, potřebuje dobré lidi," říká Rath, který tak rozšiřuje svůj dlouholetý požadavek rychlého zvýšení zdravotnických platů také pro většinu učitelů, vědců a umělců. "Vyšší mzdy by měli dostat všichni, kteří jsou pro systém potřební," míní ministr, podle kterého koncept podporuje poradce Komárek i sám premiér.
Účastníci páteční schůzky potvrdili, že ČSSD hodlá oslovit přední vzdělance, aby jejich priority propagovali. Počítají přitom s pomocí Václava Havla, který už v posledním měsíci dvakrát vystoupil na seminářích společně s premiérem Paroubkem.
Naopak do fronty svých nepřátel chtějí vedle Topolánka postavit také prezidenta Václava Klause a předsedu lidovců Miroslava Kalouska.

ODS: Dokážeme, jak škodí

ODS ovšem konfrontaci odmítá a ideologickou bitvu předem vylučuje jako nemožnou. "Pan Paroubek zatím nepřišel s žádnou vizí a názory mění podle toho, jaké si ráno přečte noviny," říká primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič.
Jako lídr ODS v Ústeckém kraji bude čelit právě premiérovi. Chce na konkrétních tématech prokázat, že sociální demokraté poškozují zemi. "Podíl vysokoškoláků je jeden z nejmenších v Evropě. Ekonomický růst bychom mohli mít dvojnásobný a počet lidí bez práce poloviční," říká zástupce města s vysokou nezaměstnaností a kriminalitou.
ODS proto bude v kampani vysvětlovat, jak je možné zlepšit jednotlivé oblasti veřejného života. Nechce však prosazovat žádné dalekosáhlé reformy.
Gandalovič spolu s dalšími tvůrci kampaně pochybuje i o tom, že je třeba využívat podporu Václava Klause. "Stačí připomenout, že ho naši poslanci podruhé zvolí za prezidenta," míní ředitel pravicového institutu CEVRO Ladislav Mrklas. ODS nebude ani mobilizovat proti spojenectví socialistů s komunisty.
Sociální demokraté se na strategii ODS připravují. Každý z resortů by měl dostat svého mluvčího, který bude vyvracet její argumenty.
ČSSD se připraví hlavně na korupci a nezaměstnanost - za hlavní věcná témata kampaně ODS je na jejím kongresu označil Topolánek. Proto Paroubek trvá na tom, aby sněmovna schválila zákon o střetu zájmů a zákoník práce.

Zdroj: Ihned.cz

Hospodářské noviny, Ihned.cz