Topolánek už nechce být ten „s gulama“. Tak vydal knihu

02. února 2006
02 Únor

Pro někoho to může být sci-fi, pro jiného literatura faktu. Na knižní trh míří půl roku před volbami dvě publikace, které mají změnit image dvou hlavních soupeřů: Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka.

Po jejich přečtení by měl volič nabýt dojmu, že opoziční lídr Mirek Topolánek je intelektuál, a zapomenout na "chlapa s gulama" s mimořádně jadrným slovníkem.

A že premiér Paroubek je v jádru milý chlapík, který si umí udělat legraci sám ze sebe, a ne arogantní člověk s nekonečným sebevědomím.

ODS je o pár kroků napřed. Už vydala knihu s výmluvným názvem Co si myslí Topolánek.

"Mimo jiné tím také reagujeme na hlasy kritiků, kteří předsedovi vyčítají jeho slovník. Ukazujeme, že má konzistentní názory na důležitá témata," objasňuje Ladislav Mrklas, šéf společnosti Cevro, která publikaci vydala.

Nechybí kreslený vtip, kde číšník odmítá pustit Topolánka do pražské intelektuálské kavárny Slavia: "Kdepak, burany z Ostravy neobsluhujeme." Kniha je souborem Topolánkových textů a rozhovorů.

Časopis Týden si dokonce všiml, že při přepisech vypadly některé části. Například z rozhovoru pro pánský časopis Playboy zmizela věta: "Moje žena říká, že ačkoli jsem, když mne poznala, chodil v otrhaných džínách, pil jsem a byl samá ženská, že jsem přesto byl zodpovědný."

Čili nově vše přesně podle hesla vyhlášeného na listopadovém kongresu: Slušností se dají vyhrát volby.

To premiér si na pomoc při psaní přizval herce Jiří Krampola s přesně opačným zadáním. "Chci nabídnout lidem možnost seznámit se se mnou jako s člověkem, aby věděli, jak vypadá práce premiéra a co obnáší. Nepůjde ale o nějaký propagační spisek," ujišťuje Paroubek.

Jeho kniha nazvaná Opravdu jste dokonalý, pane premiére? má vyjít v březnu. Premiér už kvůli tomu objíždí s Krampolem republiku a dělají divadelní představení, kde ukazují Paroubkovu vstřícnější tvář.

Píší i jiní
Tak trochu ve stínu dvojice hlavních soupeřů se před volbami ve spisovatele mění i méně známí politici. Třeba poslanec Miloslav Kala z ČSSD popisuje voličům, jak to chodí ve velké politice v knize 90% naštvaná demokracie.

"Název jsem zvolil podle toho, že devadesát procent lidí je znechuceno politikou. Nevím přesně, proč lidé politiku a politiky tak nenávidí," říká Kala a sám hledá odpovědi.

Ty můžeme najít i v knize Krásný život pod psa, jejímž autorem je asi nejkonzervativnější český poslanec, lidovec Jiří Karas, hlasitý odpůrce potratů nebo svazků homosexuálů.

"O politice se říká, že je špinavá, nemorální, slušný člověk se jí prý raději vyhne. Politika ovšem není vyňata z dějin Boží spásy," uvažuje Karas v knize, která má úspěch u věřících.

Cíl vlastní knihy - ukázat voličům, že čtyři roky pečlivě v parlamentu pracovali - mnozí netají. Komunistka Kateřina Konečná nazvala svou brožuru Účet.

"Nový poslanec rychle zjistí, že ve Sněmovně je jistá pouze časová nejistota. Proto se i touto cestou omlouvám svým voličům za to, že ne vždy jsem měla možnost být v plánovaném čase ve svém regionu," píše pětadvacetiletá poslankyně z Moravskoslezského kraje.

S tím, že se o jejich knihy budou lidé prát v knihkupectvích, samozřejmě sami nepočítají. Jak dobře ví americký exprezident Bill Clinton nebo český expremiér Miloš Zeman, nejlépe se prodávají paměti až po odchodu do důchodu.

Zdroj: iDnes.cz

Mf Dnes, iDnes.cz