Rovná daň láká čtvrtinu Čechů. Příznivců přibývá

02. února 2006
02 Únor

ODS by si na volební kampaň měla vybrat marketinkového odborníka světového formátu. Přesvědčit - a nejen své odpůrce - o rovné dani, je úkol pro špičku v oboru.
Průzkum Factum Invenio pro HN ukázal, že rovnou daň podporuje jen čtvrtina lidí. V květnu by pro ni zvedl ruku jeden z pěti Čechů. Za posledního půl roku ubylo lidí, kteří by neměli jasno, co rovná daň je či by na ni neměli názor. Ještě na jaře nevědělo 47 procent Čechů, co si má o rovné dani myslet, dnes už je bez názoru o deset procent lidí méně.
Sami občanští demokraté si uvědomují, že rovná daň - jako ikona volební kampaně - je složité téma, které se špatně vysvětluje na billboardech či v televizních spotech. "Máme pocit, že rovnou daň už od roku 1998 pochopili v základních rysech všichni. Nepochopili ale ještě, jak se dotkne jich konkrétně," řekl předseda ODS Mirek Topolánek.
Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý usilovně pracuje na co nejnázornějších příkladech, které lidem ukážou, jak přesně rovná daň promluví do jejich příjmů a výdajů. "Musíme ukázat naprosto konkrétní výpočty pro každého konkrétního člověka. Před volbami dodáme do každé rodiny daňové kolečko, které vám přesně ukáže, jak vysoký budete mít příjem. Na stránkách máme daňovou kalkulačku," říká.

Proti jsou voliči ČSSD
Největší zastánci rovné daně jsou přirozeně sympatizanti ODS, následovaní křesťanskými demokraty. Právě v řadách voličů lidovců přitom příznivců rovné daně za poslední půlrok přibylo nejvíc. Ještě v květnu bylo pro rovnou daň jen 5,1 procenta voličů křesťanských demokratů, v říjnu už 27,9 procenta. Mezi voliči ODS se řady sympatizantů nerozšiřují tak rychle.
Z průzkumu překvapivě vyšlo, že rovná daň vadí více sociálním demokratům než komunistům. Mezi voliči ČSSD je proti jejímu zavedení 56,2 procent, u komunistů jen 45,8 procenta. Mezi těmi, kdo podporují komunisty, je i více lidí, kteří rovné dani fandí.
Sympatie vůči daňové reformě u sociálních demokratů rostou s úrovní vzdělání a výškou příjmů. Podporuje ji více než třetina lidí, kteří mají univerzitní vzdělání a těch, kteří vydělávají více než třicet tisíc korun měsíčně. Stejně vysokou podporu má rovná daň i mezi podnikateli.
Většina lidí je přesvědčena, že rovná daň by prospěla hlavně bohatým. Tento převládající názor se teď snaží ODS vyvracet. Nastavila odpočitatelné položky a sociální dávky tak, aby na nich výrazně vydělal každý, kdo pracuje.

Daň pro bohaté
I člověk s minimální mzdou tak bude mít příjem o několik tisíc měsíčně vyšší než nyní. Většina Čechů je však stále přesvědčena, že rovná daň životní úrovni chudých lidí neprospěje. Průzkum se však odehrál v říjnu, tedy předtím, než ODS na kongresu koncem listopadu představila detailní podobu rovné daně a systému sociálních dávek.
I z okolí strany, která má stále nejsilnější podporu veřejnosti však znějí hlasy, že bude obtížné lidem rovnou daň vysvětlit. "Rovná daň je příliš komplikované a ve volební kampani těžko vysvětlitelné téma. Navíc laciný terč pro konkurenci," míní politolog Ladislav Mrkla z institutu CEVRO, který mimo jiné školí politiky ODS.
Na rovnou daň útočili soupeři německé CDU. Angela Merkelová ji přitom neměla přímo v programu. Jako stínového ministra si však vybrala Paula Kirchofa, který dlouhá léta jednu sazbu daně prosazuje. V programu ji měla i Občanská platforma Jana Rokity v Polsku. I jeho oponenti ze strany Právo a spravedlnost bratrů Kaczynských, kteří nakonec zvítězili i v parlamentních i prezidentských volbách, na ni útočili jako na asociální návrh.

Zdroj: iDnes.cz

Mf Dnes, iDnes.cz