Tlustý chce vést paralelní kampaň

20. února 2006
20 Únor
Vlastimil Tlustý je nespokojený s prací centrálního předvolebního štábu ODS. Hodlá proto rozeslat dopis, ve kterém regionální představitele strany vyzve k vlastní aktivitě.
Vedení podle svých slov nekritizuje, pouze chce pracovat na předvolební kampani paralelně, řekl HN Tlustý v pátek. V neděli už tvrdil, že šlo o neoficiální sdělení. "Nebudu se k tomu dál vyjadřovat," řekl.
Tlustý si na předvolební kampaň ODS stěžoval již v pátečním rozhovoru pro HN, kde uvedl: "Náš program je reálný a propočítaný, nabízející každému tisíce korun a prosperitu. Pokud toto nezabírá, tak je to jedině proto, že forma, jakou jej prezentujeme, je nedostatečná," řekl.

Tlustý: Máme málo koleček

Tlustý je nespokojený především proto, že program, který sám vytvořil a prezentoval na listopadovém kongresu ODS, je podle něj málo propagován.
On sám prý už absolvoval na padesát besed. Promítání předvolebního spotu s Indianou Jonesem v kinech, plánované centrálním volebním štábem na únor, mu přijde nedostatečné.
Konkrétní je ovšem Tlustý prakticky v jediném případě: "Koleček, na kterých si každý může spočítat, co mu předvolební program ODS přinese, bylo vyrobeno pouze půl miliónu," stěžuje si Tlustý, který tuto pomůcku na výpočet daní a státních příspěvků sám vymyslel. Jeho mateřská středočeská organizace si prý nechala sama vyrobit 300 tisíc koleček.
"Možná, že je to dobře," reagoval severomoravský lídr ODS Martin Říman na fakt, že volební štáb nevytiskl tolik předvolebních letáků, kolik si Tlustý představoval.
"Nemyslím si, že kolečka by nám mohla vyhrát volby," dodal. Kampaň nemá podle Římana dělat pouze centrála, ale hlavně regiony. Druhý muž ODS Petr Nečas považuje Tlustého snahu za zbytečnou. "Vytiskli jsme jich tři čtvrtě miliónu, to snad stačí," oponuje Tlustému.
A Nečas navíc vzkazuje: "Nebudeme nic tisknout na sklad. To je zbytečné." Nesmí se prý opakovat situace z minulosti, kdy po kampani zůstávalo v prostorách strany množství nepoužitých předvolebních materiálů.

Start až za měsíc

"Začínat kampaň už v lednu je hloupost a všichni jsme se na tom shodli," říká šéf volebního štábu občanských demokratů senátor Jiří Šneberger. On sám považuje Tlustého vyjádření za omyl.
Tlustý ho ale nepřekvapil. "Já se nervozitě, která někoho popadla, vůbec nedivím, chce to ale zachovat klid," uvedl. ODS má již podle Šnebergera celou kampaň připravenou, včetně jejích fází a skladby.
Minulý týden se proto uskutečnila i schůzka všech krajských volebních manažerů, kteří budou v jednotlivých regionech kampaň organizovat s centrálním volebním štábem. "Já myslím, že pan Tlustý má od svého regionálního manažera nesprávné informace," dodal ke schůzce Nečas. Podle něj na schůzce bylo rozhodnuto i tisknutí předvolebních letáků.
ODS se totiž chce poučit z kampaně v roce 2002, která začala již v lednu. "V květnu jsme již neměli sílu v kampani pokračovat," říká Šneberger. Občanští demokraté po parlamentních volbách v roce 2002 usoudili, že špatné časové fázování kampaně bylo jednou z hlavních příčin volební porážky.
Straničtí politologové ze vzdělávací akademie CEVRO byli jako pozorovatele u německých voleb. A přijeli s jednoznačným zjištěním: nejdůležitější jsou poslední dny kampaně. Druhou změnou, kterou ODS udělala na základě německých voleb, bylo oslabení role rovné daně v předvolebním programu. V Německu vedla ke špatnému výsledku CDU-CSU. Němečtí sociální demokraté v kampani totiž argumentovali, že rovná daň přinese zdražení potravin. Tlustý již koncept rovné daně opustil, potraviny by podle jeho nového návrhu měly mít nulovou sazbu DPH.

Samostatný lídr

Již v minulosti se vyjádření předsedy poslanců ODS lišilo od postoje většiny vedení strany.
V době krize Špidlovy vlády, vyvolané špatným výsledkem sociální demokracie v eurovolbách, Topolánkovo vedení razilo strategii nulové tolerance a snažilo se vyvolat předčasné volby. Tlustý navrhl, aby se ODS s ČSSD domluvila.
Navrhoval tehdy sestavení úřednické vlády nebo takzvané duhové koalice, která by vládla až do voleb 2006 a provedla nepopulární reformy. Tlustý ale se svou variantou na výkonné radě ODS narazil a byl ve čtyřhodinovém jednání přehlasován. "Jsem rád, že s tím Tlustý přišel, alespoň byla dobrá účast," žertoval šéf ODS Mirek Topolánek.

Zdroj: iHNed.cz

13.02.2006
Hospodářské noviny, iHNed.cz