Bernard Goldberg - Jak novináři manipulují

03. března 2006 - Jan Veverka
03 Bře

Jak novináři manipulují

   V minulých měsících vyšla pod názvem „Jak novináři manipulují“ v nakladatelství Ideál kniha, která by neměla uniknout pozornosti nikoho, kdo se zabývá médii a jejich vztahem k závažným společenským problémům. Jejím autorem je dlouholetý televizní reportér Bernard Goldberg, nositel sedmi prestižních ocenění EMMY, který svůj profesní život spojil především s prací pro americkou televizní společnost CBS.
   Jak sám autor v úvodu přiznává, nebylo pro něho nijak snadné takovouto knihu napsat – zabývá se totiž poměry, které vládnou v americké televizní žurnalistice. Vypovídá v ní o liberální (v evropském slova smyslu levicové) předpojatosti velké většiny amerických televizních reportérů. V knize nenalezneme důkazy o nějakém tajném spiknutí liberálních žurnalistů. Jak sám autor napsal „problém je v tom, že … hvězdy večerních zpráv se domnívají, že liberální předpojatost znamená pouze jediné: být tvrdý na Republikány a mírným na Demokraty. Skutečná zaujatost médií však nespočívá v tom, kterou politickou stranu napadají. Liberální předpojatost vychází z jejich vidění světa“ (str. 23) Výše uvedenou tezi v celé knize ilustruje na mnoha dalších příkladech (problematika nezaměstnanosti, feminismus, AIDS aj.), při nichž liberální reportéři manipulovali fakty a statistikami. Zajímavostí je, že motivací k napsání článku kritizujícímu protěžování Demokratů, který knize předcházel, byla zkreslená televizní reportáž, která zesměšňovala návrh Steva Forbese na zavedení rovné daně ve Spojených státech amerických.


"...Starý argument, že velké televizní stanice a jiné mediální elity jsou liberálně orientované, je tak očividně pravdivý, že už  téměř nemá smysl o něm diskutovat. Ne, nescházíme se v potemnělých zákoutích, abychom spřádali plány jak zprávy zkreslit. Není to totiž nutné, pro většinu reportérů je to docela přirozené..."

 "...Psát o nešvarech byznysu, armády nebo církvi je asi tak nebezpečné jako jít se projít v poledne do městských sadů. Jenže já jsem se vypravil na procházku na minové pole. Berete-li si na paškál papeže, je to jedna věc, berete-li si však na paškál média, je něco docela jiného. A pokud si je berete na paškál zevnitř … je to přímo hřích. Je to smrtelný hřích..."