Kontrolní výbor?!

03. března 2006 - Ivan Langer
03 Bře

   Mnozí máme dobře v paměti, co označovala zkratka VLK. Výbor lidové kontroly. V zákoně, který jej v době tuhé normalizace zavedl, je definován jako „ústřední orgán státní správy na úseku kontroly v České socialistické republice“. Normalizační ptydepe. Však také lidová tvořivost brzy našla pro kontrolory hezké přízvisko – „vlčáci“.
   Ve svém volebním programu mají současní socialisté také svůj VLK. Je to Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny, který ČSSD slibuje po volbách zřídit. Jeho zkratka bude úchvatná – KVPSPČR. Ivan Mládek jistě už chystá remake svého dávného zkratkové hitu.
   Kontrolní výbor dolní komory má být jedním ze socialistických nástrojů v „nekompromisním boji proti korupci“. Dojemné, pravil by Yjáček – kamarád Medvídka Pú. ČSSD povede nekompromisní boj proti korupci. A šéfem Kontrolního výboru bude Zgarba, Palas nebo Doležel?
   Ale dost ironie. Nepřipadá vám to už z definice nějaké ujeté, kontrolní výbor parlamentu? Kontrolním výborem parlamentu je přece parlament sám o sobě! Celý parlament, v českém případě především jeho Poslanecká sněmovna, je totiž orgánem kontrolujícím vládu, potažmo celou státní správu, za niž vláda odpovídá. Vláda je Sněmovně odpovědná. To ona jí vyjadřuje důvěru, nebo naopak nedůvěru. To ona schvaluje vládě státní rozpočet. Poslanci Sněmovny pak podávají interpelace na členy vlády. A právě Sněmovna zřizuje vyšetřovací komise.
   Takže ČSSD chce zřizovat kontrolní výbor kontrolního výboru! No, budiž. Je to další na první pohled líbivý, ale jinak naprosto nesmyslný a hlavně úplně zbytečný návrh! Jenže ono je to ještě horší. Jestli totiž něčím vlády ČSSD opravdu prosluly, pak to byl ostentativní nezájem o parlamentní kontrolu svého počínání. A často až pohrdání parlamentem. Vzpomeňme prázdné ministerské židle při interpelacích. To by se nejen v Británii stát nemohlo. Vzpomeňme na Rathovo odmítnutí diskutovat se senátory. A naposledy si připomeňme, jak se socialisté (spolu s komunisty a unionisty – prima koalice, že) postavili k práci vyšetřovací komise k privatizaci Unipetrolu. Ignorance, pohrdání, umlčování, arogance a zametání průšvihů pod koberec. To jsou čeští sociální demokraté, to je jejich vztah k parlamentu! Tak jakýpak kontrolní výbor, přítelkyně a přátelé? Bajky si nechte pro malé ­děti!

Anebo, že byste vážně snili o návratu Výboru lidové kontroly?