Česko žije zdravotnictvím, vivat Rath!

03. dubna 2006 - Jiří Kozák, Petr Vanžura
03 Dub

   CEVRO ve spolupráci s trutnovskou ODS uspořádalo seminář, který se věnoval tématu nanejvýš aktuálnímu – situaci ve zdravotnictví. Pokračovala tím série seminářů, které pořádáme v různých regionech České republiky a snažíme se tak veřejnosti poskytnout prostor pro diskusi s politiky a odborníky. Na setkání přijali pozvání poslanec EP Milan Cabrnoch, člen zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Miloš Patera, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislav Všetečka a radní téhož orgánu Jiří Vambera. Místem činu byl velký sál Městského úřadu v Trutnově. Program se natáhl na tři hodiny, během kterých došlo kromě přednášek i na velmi živou diskusi.

 
Petr Vanžura, OS ODS Trutnov
  
O aktuálnosti tématu zdravotnictví hovořila účast na semináři „Cesta za lepším zdravotnictvím“, který uspořádala Liberálně-konzervativní akademie CEVRO 27. února v Trutnově. Mezi posluchači nebyli jen příznivci pravicové politiky. Diskusi si přišli poslechnout občané, ředitelé nemocnic i zástupci pojišťoven. Páteří semináře byla přednáška europoslance za ODS Milana Cabrnocha. Profesí dětský lékař a spoluautor světově uznávaného projektu zdravotních knížek dokázal věcnou argumentací hodinu udržet publikum v pozornosti.

 
Deset Rathů nahradí demokracii
Stárnutí populace, nové technologie a zvyšující se očekávání obyvatel přinutí časem všechny vlády změnit zdravotní systém. „Mě trápí daleko víc, jak se dělá reforma v prostředí parlamentní demokracie, než jaké budou konkrétní změny,“ uvedl Milan Cabrnoch. Na projekční ploše se rozvinul spletitý pavouk institucí a odborných komisí, kterými se musí zákon doslova probít než funkční a kompromisní výsledek vejde v platnost. Složitý graf vzápětí nahradilo stejné schéma, jen se místo políček na posluchače usmívala tvář ministra Ratha. Kdyby to nebyl tak syrový obraz současné „vládní reformy“, snad by se publikum usmívalo také.

 
Buďte zdraví, poručil ministr
  
Z další části semináře jsem propadl hluboké depresi. Jako pacient se totiž stávám slepičkou. Jednak budu snášet zlatá vejce v podobě pojištění do rukou jediného muže, který bude systém kontrolovat (hádejte kterého). A také začnu, jako kohoutkovi pro vodu, obíhat doktory a modlit se, aby některý nevyčerpal limit pro vyšetření a předpis léků. Anebo nezamarodím. Byl-li toto ministrův záměr, klobouk dolů.
   Diskutovalo se o dalších palčivých tématech. Znárodněním krajských nemocnic počínaje, pokusem převzít moc nad pojišťovnami konče. Přednášející se nevyhnuli ani současným socialistickým aktivitám v trutnovské nemocnici. To je ale jiný příběh. Večer byl nabitý informacemi a určitě by bylo vhodné podobnou akci uspořádat i v jiných městech.


Hlavním vystupujícím konference byl poslanec EP za EPP-ED Milan Cabrnoch, vedle něj poslanec Miloš Patera (ODS)
Hlavním vystupujícícm konference byl poslanec EP za EPP-ED Milan Cabrnoch, vedle něj poslanec Miloš Patera (ODS).

Ing. Miroslav Všetečka a MUDr. Jiří Vambera (zleva) pod slidem Davida Ratha
Ing. Miroslav Všetečka a MUDr. Jiří Vambera (zleva) pod slidem Davida Ratha