ČSSD se barví dozelena

19. května 2006
19 Kvě

Sociální demokraté i ODS řeší, jak se bránit rostoucí podpoře Straně zelených

Ledvice, Praha - Lakování oranžové barvy na zelenou, jak si ze sociální demokracie v pondělí utahoval šéf Strany zelených Martin Bursík, vzala ČSSD nečekaně doslova.
Do volební kampaně nasadila včera již čtvrtý autobus. Po dvou oranžových britských double-deckerech a Zemáku, v němž objíždí republiku expremiér Miloš Zeman, je nový přírůstek vozového parku ČSSD skutečně obarvený nazeleno, jezdí na plynový pohon a má název Ekobus.
Sociální demokraté ani příliš netají, že tím chtějí zastavit prudký vzestup Strany zelených, která jim může přebrat část voličů.
Na chvíli do Ekobusu včera přestoupil i premiér Jiří Paroubek a představil nový Zelený manifest ČSSD. „Naše barva není tak úplně oranžová, ale získala patrný zelený odstín,“ tvrdil premiér při své návštěvě v severních Čechách.

Zaplatí stát lidem cestu do práce veřejnou dopravou?

Mezi „taháky“ ČSSD má třeba patřit výrazné zvýhodnění veřejné dopravy. „Chceme, aby si zaměstnavatelé mohli odečíst z daní, když zaplatí zaměstnancům cestu do práce veřejnou dopravou,“ popsal návrh ČSSD šéf Paroubkových poradců a kandidát na ministra životního prostředí Petr Petržílek.
Podle něj strana také připravuje zavedení systému zálohování plastových lahví, aby se nehromadily v popelnicích. Chce si jen počkat, jak se tento systém osvědčí v Německu, a nechce zlikvidovat malé prodejce. Výrazný despekt má ČSSD k návrhu Strany zelených zakázat topení uhlím. „Náš program postrádá kuriozity, jaké jsou v programu zelených,“ řekl k tomu včera Paroubek.
Na rozdíl od Bursíkovy strany ČSSD uvažuje o možnosti stavět další jaderné bloky. Jak Paroubek zdůraznil, alternativou může být plyn z Ruska, když se podaří vyjednat prodloužení dodávek na dlouhé roky dopředu za výhodnou cenu.
„Jde o to, zda po slovech přijdou také činy,“ komentoval sliby ČSSD Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

ODS: Daň navržená zelenými zdraží benzin

Taktiku, jak čelit ofenzivě zelených, nyní piluje ODS. Pořádá dokonce zvláštní školení svých kandidátů. S ODS spřízněná akademie CEVRO školí její kandidáty, jak argumentovat proti zeleným. „Zdůrazňujte, že jejich ekologická daňová reforma zdraží všechny energie, zdraží benzin i topení. To nebudeme topit a jezdit auty?“ zní doporučení šéfa CEVRO Ladislava Mrklase.
Topolánkovi lidé dále chtějí útočit na dojem, že zelení jsou stranou nových tváří. A upozorňovat, že Strana zelených je pro jejich lídra Martina Bursíka už čtvrtou stranou.
Pravice je přesvědčena, že zelení nesbírají hlasy kvůli ekologickému programu, ale spíše jako nová, alternativní strana. „Určitě se kvůli zeleným nebudeme přebarvovat. Kdo to dělá, působí nedůvěryhodně,“ říká šéf volebního štábu ODS Jiří Šneberger.

Autor: JOSEF KOPECKÝ, VÁCLAV DOLEJŠÍ
Zdroj: Mladá fronta DNES

19.04.2006
MF Dnes