Dzurinda učil ODS, jak mluvit

19. května 2006
19 Kvě

Minulý týden jsem viděl školení politiků ODS, kde se učili, jak mají mluvit o plánovaných bolestivých reformách, aby lidi nezastrašili. Ani po takovém semináři se jim nedaří například věrohodně vysvětlit, o kolik po zavedení jednotné patnáctiprocentní daně u DPH podraží potraviny či léky.
Dokonalé školení, jak to udělat, občanští demokraté dostali včera na oslavách patnácti let od vzniku strany - a to od slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy. O potravinách raději pomlčel, zato raději spatra zdůrazňoval výhody jedné sazby. „Vy jste teď v Česku řešili aféru, kdy gang nakupoval naftu s nižší sazbou DPH, něco do ní přimíchal a pak ji prodával s vyšší sazbou DPH. Takováto zlodějna při zavedení rovné daně nefunguje!“ prohlásil Dzurinda a sál nadšeně aplaudoval. Když se to řekne takhle, kdo by byl proti rovné dani?
Nebo jiný případ: místo výrazu používaného v ODS „omezíme regulaci“ má Dzurinda jiný recept: „Sepisoval jsem si na papír naše priority. Na jednu stranu jsem si napsal byrokracia, na druhou likvidácia,“ zarýmoval Dzurinda a delegáti ODS vybouchli smíchy.

Autor: Václav Dolejší
Zdroj: Mladá fronta DNES

22.04.2006
MF Dnes