Recenze filmu: První po Bohu - Zbyněk Klíč

19. května 2006
19 Kvě

V polovině března uvedl Bioscop nový ruský film První po Bohu (Pervyj posle Boga). Režisér filmu Vasilij Chiginsky v něm divákům představuje lásku mladičké Táni k veliteli ponorky, kapitánu Alexandru Marininovi, neohrožené boje ruských ponorkářů s německými loděmi, to vše propletené s milostným románkem hlavního hrdiny s majitelkou hotelu, tajemnou  Švédkou Annou a platonickou láskou tiché Táni. A aby uzlů na filmovém ději nebylo málo, ukazuje se, že Marinin je šlechtického původu a stává se trnem v oku agentovi NKVD  Šarabidzemu. A k tomu vychází najevo Marininův komplikovaný vztah k vlastní rodině, od které byl nucen se odloučit.

Již takto nastínění základní kontext slibuje neobvyklou podívanou, která představuje vše, jen ne jednoduchý děj se šťastným happyendem. Válečné momenty se proplétají s osobními chvilkami, vojenské úspěchy pak s rodinným strádáním. Filmu se daří vybalancovat přílišný sklon k sentimentu a osobnostní složce, což z něj činí reálné drama bez zjednodušování událostí.  

Film respektuje kontext děje a válka v něm hrají hlavní roli. Válku však vedou lidé a velké bitvy mnohdy rozhodují maličkosti. Právě poukazem na tyto zdánlivě nepodstatné zážitky dodává režisér filmu lidský pohled, který z něj činí zajímavé drama.

 

První po Bohu /Pervyj posle Boga/ (film)
Režie: Vasilij Chiginsky
Hrají: Dmitrij Orlov, Irina Bjorklund, Liza Bojarsakaja, Sergej Gorobčenko

Autor recenze: Zbyněk Klíč, výkonný redaktor CEVRO

01.04.2006
Agora